Lidovky.cz

Zabil německého důchodce, dostal 20 let

Česko

  12:48
PLZEŇ - Krajský soud v Plzni uložil padesátiletému Otto Smetanovi z Karlových Varů výjimečný souhrnný trest 20 let vězení. Uznal ho vinným za více než 15 let starou vraždu německého důchodce ve Frankfurtu nad Mohanem. Smetana si nyní za dvojnásobnou loupež odpykává desetiletý trest, k jeho vypršení mu zbývá 93 dnů.

Otto Smetana si odpyká 20 let ve vězení foto: ČTK

V minulosti plzeňský krajský soud v čele s jinými senáty muže už dvakrát zprostil, protože se nepodařilo prokázat, že skutek spáchal.

Češi se začali případem zabývat až 11 let po vraždě, kdy jim ho předali němečtí vyšetřovatelé. Na českou policii se obrátili poté, co na láhvi od vína v domě zavražděného objevili otisk Smetany, jenž se tak stal podezřelým. Senáty krajského soudu postupně naznačily, že při zajišťování důkazů nepostupovala německá policie důsledně. Na místě činu nebyly pořízeny například žádné záznamy pachových ani trasologických stop, tedy otisků bot či pneumatik.

Podle spisu se Smetana 9. prosince 1992 vloupal do rodinného domku ve frankfurtské čtvrti Oberrad, aby získal peníze. Překvapil ho přitom dvaasedmdesátiletý majitel Philip Martin. Smetana mu zasadil devět ran nožem, poté odešel s vkladní knížkou, na níž bylo 30.000 německých marek
(zhruba 600.000 korun). Peníze se ale nepovedlo v bance vybrat.

Předsedkyně senátu Iveta Zítková dnes uvedla, že za pomoci posudku soudní lékařky se podařilo dodatečně upřesnit datum vraždy, a to na víkend 12. až 13. prosince. Poté, co Vrchní soud případ po druhém zproštění vrátil v září  2007 zpět do Plzně, začalo znovu celé hlavní líčení. "Snažili jsme se předvolat znovu stěžejní svědky ze SRN, složitě jsme zajišťovali výslech klíčového svědka," uvedla. Soudu se podařilo opět vyslechnout Smetanova švagra, jehož výpověď je usvědčující.
 
Švagr Petr Procházka, který má německé i české státní občanství, žije trvale v Německu a nyní je ve výkonu trestu za krádež auta, řekl, že v domě byli společně, on sám se ale vylekal a odešel před Smetanou. Nevěděl prý, co se tam následně stalo. Smetana se mu údajně později přiznal, že důchodce zabil. Krvavý nůž prý hodil do kanálu u domu. "Tento stěžejní svědek znovu vypovídal po 16 letech od činu, za celou dobu už pětkrát, a jeho výpovědi jsou neměnné," uvedl senát. Neshledal proto důvod, proč Procházkovi nevěřit.

Smetana trpí těžkou poruchou osobnosti
Podle soudu výpověď Procházky, otisky prstů Smetany a další důkazy svědčí o vině obžalovaného. "Celé dokazování je složité, německá policie případ předala do ČR až po 11 letech od činu," dodala soudkyně. Otisk na láhvi označila za objektivní důkaz, jenž dokládá, že muž v domě byl. Smetana se po Německu pohyboval spolu se švagrem, dostal se tam v létě 1992, když mu byl přerušen na týden výkon trestu ve Valdicích, kam se ale už nevrátil. V Německu se spolu s Procházkou zdržovali spíše jako bezdomovci a pracovali jen občasně. "Smetana tehdy používal padělané doklady," dodal senát.

Muž také přebýval na ubytovně pro sociálně slabé ve čtvrti Oberrad, kde k vraždě došlo, což se nyní soudu podařilo dohledat. Smetana, který čin popíral, byl v minulosti opakovaně souzen jako zvlášť
nebezpečný recidivista. Podle znalců jsou možnosti jeho nápravy ztíženy. Psycholog uvedl, že obžalovaný trpí těžkou poruchou osobnosti, není schopen empatie, nedokáže prožít pocit viny. Čin podle soudu provedl na starém člověku, který se nemohl bránit.

Muži hrozilo 20 až 25 let vězení, soud jeho jednání posuzoval podle pro něj příznivějšího zákona platného v době spáchání vraždy. Rozhodnutí není pravomocné, Smetana se odvolal. Kromě trestu za loupež, který si nyní odpykává, si měl odpykat také pětiměsíční trest uložený trestním příkazem za to, že se v roce 1992 nevrátil do výkonu trestu. Soud dnes tento trest zrušil a Smetanovi vyměřil
trest souhrnný.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.