Lidovky.cz

Seznam léků míří na síť

Česko

  8:53
PRAHA - Zapomněli jste, jak máte svůj lék na recept užívat? Nebo si nemůžete vzpomenout, jaký přípravek jste měli předepsaný před měsícem? Od dubna bude mnohem jednodušší získat v takové situaci odpověď. Stačí zajít na úřad nebo poštu na Czech Point a nechat si vytisknout lékový výpis. Do konce roku by měl mít každý pacient svůj seznam léků, které mu byly předepsány, na internetu.

Léky (ilsutační foto) foto: Shutterstock

„Po pacientech se dnes chce, aby si pamatovali názvy léků, dávkování a další věci. To je špatně,“ říká Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), pod který databáze spadá. Systém by mohl také přinést úspory a zamezit tomu, aby pacient bral dva léky se stejnou účinnou látkou. Podle Beneše se to ukázalo v Dánsku, kde mají s lékovými záznamy pacientů zkušenosti už pět let.

Již dnes měli částečný přehled o lécích lidé, kteří používali internetovou zdravotní knížku. Léky do ní ale zapisovali jen někteří lékaři. Nový systém je povinný pro všechny lékárny, a proto se do seznamu dostanou všechny léky na recept.

Kam pro seznam léků
* Do konce března musí lékárny začít posílat informace o všech lécích vydaných na recept do centrálního úložiště
*Od dubna získá každý pacient informace o svých lécích na recept v Czech Pointech
* Do konce roku bude lékový záznam pacienta na internetu

V novém lékovém záznamu najde pacient názvy vyzvednutých léků, dávkování, které lékař předepsal, ale také zaplacený doplatek a celkovou cenu léku. K údajům by se neměl dostat nikdo, komu pacient nedá svůj kód. Pro všechny případy bude každé nahlédnutí do záznamu pacienta evidováno.

Podle České lékárnické komory ale lékový ústav touto aktivitou vstupuje do soukromí lidí. Obává se zneužití dat, ze kterých se pozná, s čím se kdo léčí. Podle viceprezidenta komory Michala Hojného připravovaný systém nezaručuje bezpečnost sbíraných údajů. „Proto jsme lékárníkům doporučili zamezit předávání dat na SÚKL,“ dodal Hojný.

Lékárny musí začít posílat informace o vyzvednutých lécích do databáze konce března, jinak jim hrozí pokuty. Zatím je k databázi připojený jen zlomek lékáren.

Systém shromažďování dat zásadně odmítá i Sdružení ambulantních specialistů. „V současné době není možné spolehlivým způsobem zajistit ochranu nejcitlivějších osobních dat pacienta,“ myslí si jeho představitelé. „Nejmodernější výpočetní technika by měla být v medicíně maximálně využívána. Nesmí tak ale být na úkor zájmů pacienta,“ dodávají. Také Česká lékařská komora považuje současné kroky k elektronickým receptům za problematické.

Ředitel lékového ústavu ale obavy o ochranu údajů o pacientech odmítá. Problémy s ochranou dat podle něj bývají spíše u papírových dokumentů než u elektronických dat. Úřad pro ochranu osobních údajů už navíc podle Beneše systém zkoumal na podnět Grémia majitelů lékáren, a žádné chyby nenašel.

Beneš naznačil, že se podle něj někteří lékárníci brání úložišti receptů ze zištných důvodů. „Proč se nechce, aby pacient věděl, jaké měl kde doplatky? Jsou v tom zcela jistě ekonomické zájmy,“ uvedl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.