Lidovky.cz

Výuka novodobých dějin se zlepší

Vzdělávání

  9:41
PRAHA - Máme nedostatečné či nemáme téměř žádné informace o období mezi lety 1948 a 1989. To alespoň tvrdí v průzkumu společnosti Člověk v tísni šedesát procent žáků středních škol. Dalších 21 procent dotazovaných žáků své znalosti nedokázalo posoudit. A pouze 22 procent dětí se nechtělo dozvědět víc informací, v případě gymnázií tak odpovědělo osm procent studentů.
S výukou dějepisu na školách není spokojen ani ministr školství Ondřej Liška a připouští, že někteří učitelé skutečně neumějí (o době komunismu u nás) příliš kvalitně učit

S výukou dějepisu na školách není spokojen ani ministr školství Ondřej Liška a připouští, že někteří učitelé skutečně neumějí (o době komunismu u nás) příliš kvalitně učit foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

„Mladým lidem nelze vyčítat neznalost. Ta je způsobena chybami vzdělávacího systému a je na místě se ptát, co ministerstvo školství a další instituce v uplynulých dvaceti letech udělaly pro zlepšení výuky novodobých dějin,“ řekl Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět ve školách, který organizuje společnost Člověk v tísni.

Podle něj je výuka novodobých dějin nekoncepční, chybí pomůcky i metodické materiály. Část učitelů se dokonce tomuto tématu prý záměrně vyhýbá.

S výukou dějepisu na školách ale není spokojen ani ministr školství Ondřej Liška a připouští, že někteří učitelé skutečně neumějí (o době komunismu u nás) příliš kvalitně učit. „Výuka dějepisu je v mnoha případech nedostatečná a neuspokojivá a je nutné, aby se to změnilo,“ řekl ministr.

Jeho úřad spolu s Výzkumným ústavem pedagogickým připravuje metodický materiál, který má učitelům usnadnit výuku moderních dějin. Hlavně 2. polovinu 20. století. „Učitelům poskytne jasné vodítko pro výuku dějepisu, jak ho rozvinout a propojit s dalšími předměty, jako je třeba občanská výuka a literatura,“ upřesnil Liška.

Přestože není ministr spokojen s výukou dějepisu na školách, nemyslí si, že by byly novodobé dějiny vyučovány neobjektivně. To totiž učitelům vyčítala předsedkyně pražské organizace KSČM Marta Semelová. Tvrdila, že učitelé říkají dětem ve škole o období komunismu polopravdy a lži a že v mladých lidech vzbuzují antikomunismus. Nelíbí se jí ani, že si školy zvou na přednášky pamětníky z řad Konfederace politických vězňů a používají k výuce materiály od Ústavu pro studium totalitních režimů či právě Člověka v tísni.

Podle Ondřeje Lišky to byla ale právě doba komunismu, kdy byla výuka dějepisu neobjektivní. „Za vlády komunistického režimu učitelé prznili výuku o historii,“ řekl.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.