Lidovky.cz

Soud osvobodil bývalé manažery Agroplastu

Česko

  10:00
LIBEREC - Liberecký krajský soud opět osvobodil bývalé manažery Agroplastu. Petru Perničkovi a Zbyňku Švejnohovi přitom hrozilo až osm let vězení za nelegálního obchod se zbraněmi. Oba svou vinu ale od začátku popírali.

Stíhačka (Ilustrační foto) foto: AFP

Na firmě Agroplast ležel stín podezření z nepovolených obchodů se zbraněmi od 90. let. Americká vláda na ni také uvalila sankce kvůli podezření z prodeje bojových letounů do Severní Koreje.

V létě 2006 soud oba muže, kteří svoji vinu od začátku odmítali, poprvé zprostil obžaloby, protože proti nim neměl dostatečné důkazy. Vrchní soud v Praze však později osvobozující rozsudek zrušil. Jedním z důvodů byl chybějící výslech Perničky u soudu. Kauza se protáhla i kvůli tomu, že se v září 2007 vyměnil soudce. Vrchní soud v Praze totiž vyhověl námitce státního zástupce a rozhodl, že soudce je podjatý.

Vojenská technika mířila do Bulharska a Severní Koreje
Podle obžaloby Agroplast v letech 1994 až 1999 obchodoval se zbraněmi bez povolení a licence. Vojenská technika údajně putovala do Bulharska či Severní Koreje. Dojednaných zakázek bylo prý víc, státní zástupce se ale zmiňuje jen o jednom nelegálním obchodu z roku 1998, při němž firma vyvezla protiraketový systém za 70 milionů dolarů. Koupila jej obchodní společnost zastupovaná jihokorejským občanem žijícím ve Vídni.

Další obchody s protiletadlovým komplexem Tunguzka za 5,5 milionu dolarů do Bulharska (1992) a čtyřmi leteckými motory za 2,6 milionu dolarů do Severní Koreje (1998) se neuskutečnily. Obchod s šesti letouny MiG-21 za 840 tisíc dolarů překazily ázerbájdžánské úřady. Případ se dostal na veřejnost poté, co v březnu 1999 na letišti v Baku zadržely nákladní letadlo Ruslan s migy.

Na jeho palubě byl i Švejnoha. Případ se rázem stal jednou z mediálně nejsledovanějších kauz ve světě.

Podle informací z Ázerbájdžánu letoun kromě migů rozebraných na součástky převážel také děla, zařízení na odpalování raket a bomb a další vojenskou techniku. V celní deklaraci přitom stálo, že jde o průmyslové zboží pro českou firmu. Začalo se mluvit o podezření z nelegálního vývozu vojenské techniky z Kazachstánu do Severní Koreje. Švejnoha tehdy tvrdil, že šlo pouze o náhradní díly a ty měly směřovat do Indie. Na jejich dovoz prý firma Agroplast obdržela licenci.

Manažeři se skrývali v zahraničí
Pernička se Švejnohou se poté nějaký čas skrývali v Rusku a komunikovali pouze prostřednictvím prohlášení a dopisů. Oba tvrdí, že se do žádných nepovolených obchodů nezapojili. Švejnoha se v roce 2000 vrátil zpět do Česka. Pernička pobývá v zahraničí dodnes. Nějakou dobu žil na Britských panenských ostrovech, později přesídlil do Kanady, odkud v poslední době přilétá do ČR. Před soudem Pernička mimo jiné tvrdil, že se stal obětí spiknutí mafie, policie a tajné služby.

Po roce 1999 uvalila americká vláda na Agroplast (oficiálně se zabývající převážně těžbou a zpracováním surovin) přísné sankce kvůli podezření z prodeje 40 bojových letounů MiG-21 do Severní Koreje. Americké tajné služby se zabývaly i možnými kontakty firmy na dodávky protiletadlových komplexů a náhradních dílů ke stíhačkám do Íránu. Vyšetřováním kontroverzních aktivit liberecké společnosti se zabývali policisté a zpravodajské služby hned několika zemí.

Agroplast měl dělat prostředníka pašerákům
Bezpečnostní informační služba (BIS) podle informací Mladé fronty Dnes (MfD) z roku 1999 zjistila, že v Česku operovala jedna z nejvýznamnějších mezinárodních skupin pašeráků zbraní a Agroplast jí údajně dělal prostředníka. Čeští obchodníci údajně vyvezli jen do Íránu několik desítek tanků a raketové systémy S-300 a obrat z nelegálních obchodů dosahoval stovek milionů dolarů. Podíleli se na nich také lidé z liberecké firmy, řekl před několika lety MfD zdroj z BIS.

Agroplast byl spojován s nelegálními obchody se zbraněmi už od roku 1992.

Společnost na sebe tehdy poprvé upozornila, když spolu s firmou IKONA Frýdlant figurovala v pokusu o vývoz vrtulníků do embargovaného Chorvatska.

V českém tisku byl také citován chorvatský týdeník Nacional, podle něhož byl Agroplast údajně nejvýznamnějším dovozcem zbraní do Chorvatska z bývalých socialistických republik.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.