Lidovky.cz

Brněnského Tutanchamona už vidělo 100 000 lidí

Česko

  6:00
BRNO - Tutanchamonova hrobka v Údolí králů je až na prostřední rakev prázdná. V Brně ale stojí její kopie v podobě, jak ji na začátku několikaletých průzkumů v roce 1922 spatřil objevitel pohřebiště Howard Carter. A do jejích útrob ke včerejšku nahlédlo sto tisíc lidí.

Výstava artefaktů z hrobky faraona Tutanchamona. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Milovníci starého Egypta vidí v brněnské Titanic hall faraonovu hrobku plnou pokladů. Výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady tvoří na dvanáct set přesných replik některých z celkem zhruba pěti tisíc předmětů, které archeologové v hrobce nalezli. Rekonstrukci umožnily tisíce snímků pořízených při odkrytí faraonova hrobu. Výroba kopií trvala několik let a i přes nízké ceny u egyptských řemeslníků stála více než milion euro. Do Brna je přivezlo šestnáct kamionů.

Každý návštěvník nejprve spatří jednotlivé místnosti hrobky jako celek. Postupně se jednotlivé pohřební schrány a sarkofágy rozkrývají jako ruské matrjošky. „V další části expozice jsou pak vystaveny jednotlivé předměty tak, aby každý z exponátů, zasazený předtím v kontextu, vynikl,“ popsal LN architekt výstavy Rainer Verbizh. Zlaté sošky, trůny, šperky či válečné vozy, které byly nalezeny rozebrané, jsou znovu sestaveny do původní podoby.

Nechybí ani faraonova maska, jejíž originál nesmí od 80. let minulého století opustit Egypt. Řemeslníci v údolí Nilu ji museli vyrábět celkem třikrát, než byla podoba s původní předlohou dokonalá. „Není tu předmět, u něhož by laik poznal, že nejde o originál,“ řekl egyptolog Pavel Onderka. „Výstava v takovém rozsahu by se z originálů nikdy ani sestavit nedala. Cílem bylo ukázat původní nálezovou situaci,“ dodal.

Repliky, právě kvůli své věrnosti, nevadí ani oficiálním místům v Egyptě. Tamní archeologové a správci památek ve shodě s pořadateli výstavy totiž doufají, že výstava se stane lákadlem, které přivede do země další turisty.

Výstavu připravovali její tvůrci pět let. Premiéru měla v Curychu, kde si ji za půl roku přišlo prohlédnout na 260 tisíc návštěvníků. Brno je teprve druhým městem, kde je až do 18. března denně od 10 do 20 hodin přístupná. Poté výstava zamíří do Mnichova a mezitím vyrobená druhá verze do Barcelony. Denně si expozici v Titanic Hall mohou přijít prohlédnout až tři tisíce lidí. Nikde jinde v Tuzemsku se už výstava nepředstaví.

Zajímavá může být brněnská výstava i pro ty, kdo loni navštívili podobnou přehlídku originálů některých Tutanchamonových skvostů ve Vídni. Tam zůstaly originály předmětů z hrobky za bezpečnostním sklem, v Brně jsou na dosah ruky. Uvidí dokonce i repliku mumie tři tisíce let starého faraona, který zemřel v roce 1323 před naším letopočtem. Tehdy mu nebylo ani dvacet let, přesto devět let alespoň formálně vládl zemi.

„Jeho jediným významným činem bylo to, že zemřel a byl pochován,“ pronesl podle svědků kdysi archeolog Carter. Tutanchamonova hrobka totiž jako jedna z mála zůstala téměř v původní podobě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.