Lidovky.cz

Bursík letí na Antarktidu

Česko

  9:43
PRAHA - Jeden člověk vyprodukuje za rok asi 240 kg CO2. Letadlo, které poletí příští týden z jihoafrického Kapského města na Antarktidu, vyprodukuje během čtyř a půl tisíce kilometrů dlouhého letu kolem 23 tisíc kilogramů CO2. Na jeho palubě bude sedět ministr životního prostředí Martin Bursík a asi dvacítka dalších evropských politiků.

Ministr životního prostředí navštíví Antarktidu kvůli změnám klimatu foto: ČTK

Dvacetistupňové mrazy, silný vítr a sněžení. Zhruba takové podmínky čekají na ministra životního prostředí Martina Bursíka v Zemi královny Maud v Antarktidě. Bursík se do Antarktidy podívá příští týden těsně po skončení konference OSN o životním prostředí v keňském Nairobi. Na polární výzkumnou stanici Troll ho pozval jeho norský protějšek Erik Solheim.

Z Nairobi odletí ministr Bursík linkovým letadlem do Kapského Města a teprve odtamtud finským speciálem do Antarktidy. Podle odhadu letadlo s ministrem Bursíkem a jeho asi dvaceti kolegy vyprodukuje jen za cestu na Antarktidu dvacet tři tisíc kilogramů CO2. Pro představu: jeden člověk o hmotnosti asi 70 kilogramů vyprodukuje 240 kilogramů CO2 za jeden rok.

Odborníci si však myslí, že expediční cesta Bursíka a jeho kolegů je dobrá věc. „Není to nesmyslný výlet, do Antarktidy každý rok jezdí desetitisíce turistů. A ministři si z té návštěvy odnesou osobní zážitek, který potom bude mít obrovský vliv na to, jakým způsobem budou rozhodovat,“ říká ekolog a programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký.

Ani Lenka Boráková z hnutí Greenpeace Bursíka a ostatní evropské ministry za cestu do Antarktidy nekritizuje. „Není to úplně šťastná volba, ale na druhou stranu Bursík je člověk, který zaštiťuje Česko v ochraně klimatu a měl by vidět dopady. Myslím, že je to spíše plus,“ soudí Boráková.

V Antarktidě bude mít Bursík pestrý program
Těsně po příletu ho na výzkumné norské stanici čeká diskuse s odborníky včetně ředitele norského polárního institutu Jan-Gunnara Winthera. Budou hovořit o „nejnovějších poznatcích o vývoji a dopadech změn klimatu na Antarktidu“.  „Čekají je také panelové diskuse, kterých se zúčastní i šéf Mezivládního panelu pro změny klimatu Rádžendra Pačaurí,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Antarktidu navštíví i bývalý hlavní ekonom Světové banky sir Nicholas Stern.

S místními odborníky se Bursík vydá i na menší expedici kolem výzkumné stanice, která leží asi 235 kilometrů od pobřeží. „Je zkušený horolezec se zkušenostmi z osmitisícových hor. Ale bude to mít velmi zajímavé. Bude muset zvládnout rychlou a velkou změnu teploty. V Africe je plus 25 stupňů Celsia a v Antarktidě je minus dvacet stupňů pod nulou. Ale myslím, že to zvládne,“ řekl Kašpar.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.