Lidovky.cz

KDU chce snížit počet poslanců na 199

Česko

  17:11
PRAHA - KDU-ČSL navrhne v rámci projednávání návrhu novely ústavy, která by umožnila přímou volbu prezidenta, snížení počtu poslanců z nynějších 200 na 199. Expertní jednání KDU-ČSL se dnes také shodlo na tom, že vládní návrh změny volebního systému se pohybuje na hraně ústavnosti, protože by prý mohl ve vyhrocené situaci znamenat i desetiprocentní bonus pro vítěze, tedy 20 mandátů.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek na sjezdu strany. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

O postoji lidovců k vládnímu návrhu, který před dvěma týdny kabinet schválil bez jejich souhlasu, bude vedení koalice jednat příští týden. Vláda se přiklonila k takzvanému řeckému systému hlasování, který v prvním skrutiniu rozděluje mandáty v krajích, srovnatelných podle počtu obyvatel. Ve druhém se pak rozdělují neobsazené mandáty, které připadnou vítězi voleb. Tento bonus podle propočtů vlády obvykle dosahuje přibližně desítky mandátů.

Podle lidoveckých představ je potřeba diskutovat o skutečně spravedlivém volebním systému, který by v rámci koaliční dohody vyjadřoval skutečně uzavřené dohody. "Chceme, aby bonus pro vítěze byl v počtu do tří mandátů. Pokud má být dodržen princip spravedlivého a rovného vážení mandátů, nemůže to být počet vyšší," uvedl nedávno šéf lidoveckého sněmovního klubu Pavel Severa.

Příliš vysoký bonus pro vítěze plyne z vládou podporované metody i podle politologa Tomáše Lebedy. ČTK nedávno řekl, že pak už nejde o poměrný volební systém. K tomu se podle něj pojí riziko nesouladu s ústavou. Tato takzvaná Hagenbach-Bischoffova metoda většinou podle vlády produkuje "plovoucí bonus" okolo deseti neobsazených mandátů, které by připadly vítězi. Lebeda s tím ale nesouhlasí.

"Bonus může být a pravděpodobně také bude větší než deset mandátů. V takovém případě se již podle v současné politologii respektovaného názoru nejedná o poměrný volební systém, protože bude tímto způsobem rozděleno více než pět procent mandátů," řekl.

Za další závažný problém považuje Lebeda vytvoření osmi sdružených krajů, s čímž řecká varianta také počítá. Ty by v rámci voleb zahrnovaly dva až tři kraje katastrální, do nichž by se přidělovaly mandáty podle výsledků sdruženého kraje. Politolog namítá, že tento jev může vést k nárůstu vnitrostranických bojů uvnitř sdružených krajů.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.