Lidovky.cz

Vsetínské řešení pomohlo

Česko

  9:00
říká Jiří Čunek, kterého „proslavilo“ vystěhování Romů ve Vsetíně.

Jiří Čunek foto: ČTK

LN Nabídl jste spolupráci ministru Kocábovi, jak si ji představujete?
Je to spolupráce na rozvíjení koncepce, kterou jsme napsali, protože stálé začátky nejsou k ničemu. Tato koncepce už má být jen dotažena. Měly by do ní být integrovány konkrétní záležitosti z jednotlivých ministerstev a pak by mohla být schválena vládou.

LN Nemáte tedy obavy, aby ta koncepce nespadla pod stůl?
O koncepci strach nemám. Mám obavy, že se v této republice bude zase jen mluvit a ve prospěch rušení ghett se vůbec nic se neudělá.

LN Byla podle vás v tomto smyslu Kocábova cesta do Janova ztrátou času?
Je dobře, když ministr někde nebyl, aby tam jel. My jsme ale nějaké projekty už nastartovali. Jestli on tu situaci nezná, je dobře, když se s ní seznámí – nesmí to ale trvat příliš dlouho. A další práce se mezitím nesmí zastavit, protože do konce volebního období není tak dlouho. Když noví lidé odcházejí dříve, než se stačí ohlédnout, začíná se stále znovu. To nejde. Je potřeba pokračovat v tom, co bylo zahájeno.

LN Jako příklad fungujícího řešení uvádíte Vsetín. Co z vašeho řešení romských ghett ve Vsetíně by konkrétně mohlo být inspirativní pro Janov?  
Vsetín jsem zmínil jen proto, že se začíná po letech ukazovat, že to naše odmítané a proklínané řešení bylo alespoň nějaké. A určitě nebylo zcela špatné. Ti, co to kritizovali, většinou nic neudělali a ani té situaci nerozumí. Jak se pan ombudsman Motejl seznamuje s řešeními, která se nabízejí, musí Vsetín nutně chválit.

LN Na přístupu Vsetína bylo nejvíc kritizované vystěhování nepřizpůsobivých lidí opět na jedno místo...
Když se podíváte zpět na konec roku 2006 a na rok 2007, bylo vsetínské řešení proklínáno jako celek. Nakonec se ale ukazuje, že i vystěhování některým z nich pomohlo.

LN I z toho vystěhování by si měl Janov vzít příklad?
Vsetínské řešení spočívá v něčem úplně jiném. Šest let jsme se na ten krok připravovali a tvořili nové organizace, které se mají starat o nepřizpůsobivé občany. V tom spočívá ta koncepce. Že nám potom udělala čáru přes rozpočet mimořádná situace, kdy starý dům s nepřizpůsobivými nájemníky začal padat a lidé se odtud nemohli stěhovat postupně, to je už druhá věc. Koncepční pohled, práce s mladými, se staršími, a tak dále, to v mnohých městech chybí. Je to přitom bezpodmínečně důležité k tomu, aby mohly být jakékoli prostředky vynakládány efektivně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.