Lidovky.cz

Klaus provokuje Obamu

Česko

  7:44
SANTA BARBARA/PRAHA - Slepá víra v globální oteplování, obrovské zadlužování státu a zároveň nebezpečné posilování jeho role v ekonomice. Tyto výtky opakuje prezident Václav Klaus během svého několikadenního přednáškového turné po Spojených státech. A přinejmenším u posledních dvou i ukazuje na hlavního viníka – novou americkou administrativu prezidenta Baracka Obamy, který za necelý měsíc navštíví Prahu.

Václav Klaus v Santa Barbaře foto: ČTK

„Amerikamá nového prezidenta, který přichází s obrovským zesílením role státu a vlády, s vydáváním stamiliard dolarů na různé vládní projekty. A Amerika si není jistá, zda je to dobře, nebo špatně,“ řekl podle ČTK novinářům během klimatické konference v kalifornské Santa Barbaře.

Podobně mluvil i během samotné konference a do detailů – doplněných vykřičníky – tuto kritiku rozvedl ve svých Zápiscích z americké cesty, které zveřejňuje na stránkách www.klaus.cz. „Tento návrh rozpočtu za jediný rok (!) zdvojnásobí dosavadní americký státní dluh (!!),“ komentoval rozpočtový plán Obamovy administrativy.

Rozpočet ve výši 3,55 bilionu dolarů totiž počítá i s deficitem ve výši 1,75 bilionu dolarů. „Téměř nemohu věřit vlastním očím, jak mnoho tady (v USA) věříte ve vládu a jak mnoho nevěříte ve volný trh,“ uvedl pak během konference.

Klaus kromě vysokých výdajů a silné role státu kritizoval také to, že americký rozpočet „omezuje výdaje na obranu (vzhledem k HDP) na úroveň, která byla naposledy před druhou světovou válkou (!)“. A ve včerejším, již třetím dílu svých Zápisků český prezident zároveň vyjádřil naději, že „boj s krizí nepovede k zásadnímu popření samotné podstaty americké tržní ekonomiky“ a nedojde „ke stáhnutí se ze světa do jakéhosi nového amerického izolacionismu“.

 Příležitost podělit se o své názory s novým šéfem Bílého domu bude mít Klaus již 4. a 5. dubna, kdy má Obama dorazit do Prahy. A nejde jen o ekonomiku a roli státu, ale i o ekologická témata. Obamova administrativa se netají vírou v globální oteplování a důrazem na obnovitelné zdroje a „čisté“ technologie, čímž se liší od Klausových postojů.

Pro Bushe i pro Obamu
Ty český prezident prezentuje nejen na různých konferencích – jako nyní v USA – ale shrnul je i ve své knize Modrá, nikoli zelená planeta. Jejím vydáním v angličtině s názvem Blue Planet in Green Shackles (doslova Modrá planeta v zelených okovech) se ostatně ohání i během svého nynějšího turné. A jak řekl v Santa Barbaře, má v úmyslu darovat její výtisk i Obamovi – podobně jako jeho předchůdci Georgi W. Bushovi, který mu byl ovšem názorově o něco blíž.

Právě ekonomická krize a reakce vlád se staly – kromě dominantního sporu o globální oteplování – častým tématem Klausových projevů během jeho amerického turné. A v této souvislosti zaznívalo i jméno nového šéfa Bílého domu. „Letím do Obamovy země,“ poznamenal ostatně český prezident v první části svých Zápisků z americké cesty.

A o několik odstavců dále i vysvětlil, proč se právě on cítí povolán ke kritizování Obamových ekonomických plánů: „Bývalý ministr financí, stále ještě skrytý ve mně, který usiloval o vyrovnaný rozpočet, a osm let ho vyrovnaný měl (a to byl náš transformační propad let 1990–93 větší než dnešní ekonomický propad v USA), nevěří svým očím...“

 Obamova administrativa nový rozpočet označuje za mimořádné řešení, které má povzbudit chřadnoucí americkou ekonomiku. A výši schodku – 1,75 bilionu dolarů – považuje za adekvátní. A naopak kritizuje vlády dosavadního republikánského prezidenta George W. Bushe, které za sebou zanechaly taktéž astronomickou „díru“ v rozpočtu (byť nižší, než zní současný návrh – pouze 1,3 bilionu dolarů). Ostatně sám Obama to v pátek komentoval slovy: „Tento druh neodpovědných rozpočtů – a neomluvitelných praktik – je minulostí,“ prohlásil. Jeho administrativa také slibuje, že schodek bude klesat – ve fiskálním roce 2010 má prý dosáhnout už „jen“ 1,171 bilionu.

Nebuďme předčasnými proroky, nabádá Klaus
Tato ujištění ale příliš neplatí na republikánskou opozici. „Americké rodiny si utahují opasky. Ale u vlády žádné utahování opasků nevidí,“ zrovna včera prohlásil vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner.

Sám Klaus navzdory kritickému tónu svých připomínek nechce výsledek Obamovy ekonomické léčebné kúry předjímat: „Na skutečný vývoj a jeho dopad na nás všechny si však ještě počkejme. Nebuďme předčasnými proroky,“ napsal na závěr své třetí části Zápisků z americké cesty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.