Lidovky.cz

Šumavu zničili těžaři svou nešetrností

Česko

  11:24
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Šumavu poničila těžba stromů před deseti lety. Podle skupiny vědců, která poslední dekádu zkoumá šumavské lesy, těžba vytvořila zbytečné holiny. Kdyby se před deseti lety kácelo v šumavském parku šetrně, mohla být dnešní holá místa a suché lesy plné vzrostlých desetiletých smrčků. Těžaři je rozjezdili širokými pneumatikami či zasypali kůrou ze zpracovaných kmenů.

Suché lesy na Šumavě - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

"Poškozené stromy jsou po celé ploše parku. Těžba ničila několikacentimetrové stromky, tedy ty nejcitlivější," řekla deníku Mladá fronta Dnes (MfD) Magda Jonášová z Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Patří mezi osm vědců z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích či Botanického ústavu Akademie věd, kteří novou studii o parku vytvořili.

Vědci tvrdí, že těžbou v lesích se nenávratně poškodila půda a odplavila se její povrchová vrstva se živinami. Na holinách kvůli tomu vyhyne mnoho druhů půdních živočichů a hub, které jsou důležité pro dobré fungování lesa. "Lesníci nyní na plochách, kterých se těžba negativně dotkla, musí vysazovat nové stromky. Ty však už nebudou tak kvalitní, odolné a v dospělosti budou dříve napadeny kůrovcem," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Správa parku podle MfD uznává, že v minulosti se dřevo netěžilo zrovna nejšetrněji. Zároveň tvrdí, že dnes už je každá část lesa posuzována samostatně a je vybírán takový způsob péče, který takové škody nepůsobí.

"Tam, kde se těžilo a vyklízelo dřevo třeba vlečením za traktorem, tak příroda poškozena tehdy byla. Dnes už máme mnohem citlivější technologie, které jsou ale také dražší a náročnější," uvedl ředitel šumavského parku František Krejčí. Například při zpracování polámaného dřeva po orkánu Kyrill používali těžaři k přetahování kmenů speciální lanovky.

Vědcům se také podařilo ve zbytcích šumavských pralesů, kterým se drsná těžba vyhnula, objevit i padesátku dosud nepopsaných druhů malých půdních živočichů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.