Lidovky.cz

Sjezd ČSSD: Projev Klause i kritika vlády

Česko

  19:12
PRAHA - Dosavadním vrcholem třídenního volebního sjezdu ČSSD, který dnes začal na pražském Výstavišti, byl projev prezidenta Václava Klause. Ten přijal pozvání ČSSD vůbec poprvé.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vpravo) přivítal prezidenta Václava Klause na sjezdu ČSSD foto: René Volfík, ČTK

Klaus přijal pozvání ČSSD vůbec poprvé. Sjezd zahájil předseda strany Jiří Paroubek, který se vyslovil pro to, aby kabinet Mirka Topolánka (ODS) dokončil české předsednictví v EU i v případě, že mu sněmovna v úterý vysloví nedůvěru. Místopředsedové ČSSD poté vládu ostře kritizovali.

Klaus ve svém projevu nakonec nekomentoval aktuální snahu sociálních demokratů o sesazení Topolánkovy vlády. Podle něj by ale v době hospodářské krize měly všechny významné politické síly demonstrovat svou odpovědnost k zájmům země. Od 600 delegátů sjezdu se za svá slova dočkal několikanásobného potlesku. Prezident se poté krátce sešel s Paroubkem za zavřenými dveřmi, oba pak ale svorně tvrdili, že ani tehdy se o úterní mimořádné schůzi sněmovny nebavili.

Paroubek ve svém úvodním, zhruba třičtvrtěhodinovém projevu kritizoval vládu za postoj k řešení světové finanční krize a za to, že přenáší náklady na veřejné služby na občany, například ve zdravotnictví, školství a penzijním systému. Krizi přirovnal k té, kterou svět zažil v 30. letech minulého století.

Propad světové ekonomiky podle něj znamená pád neoliberálních hospodářských modelů. Za klíčové považuje návrat k modelu sociálního státu. Současný kabinet vznikl korupcí dvou poslanců ČSSD a na korupci dál žije, pokus o ovlivňování médií v kauze poslance Petra Wolfa je toho příkladem, uvedl Paroubek. Svou stranu dále vyzval také k práci na předvolební kampani, obává se totiž, že voliči ČSSD po loňských vítězných senátních a komunálních volbách usnuli.

Po Paroubkovi kritizovali vládu i místopředsedové strany. Bohuslav Sobotka, kterého průzkumy veřejného mínění dlouhodobě pasují do role nejpopulárnějšího politika, uvedl, že ČSSD má už nyní silný mandát.

Upozornil, že za uplynulý týden sociální demokraté v Poslanecké sněmovně zamítli vše, co vláda navrhla. Podle Zdeňka Škromacha je Topolánkův kabinet pohromou pro Českou republiku.

Místopředsedové rovněž věří, že ČSSD má šanci uspět v letošních volbách do Evropského parlamentu i v příštích parlamentních volbách.

Kritický tón do vlastních řad zvolil pouze šéf kontrolní komise ČSSD Martin Starec. Za chybu označil to, že sociální demokraté se při schvalování programu vzdali jednání o připravených změnách stanov. Vadilo mu i to, že se strana nerozhodla volit svého předsedu přímo, a vytkl jí také nedostatek komunikace.

Dnešní Klausův projev na sjezdu ČSSD pozorně sledovali nejen delegáti sjezdu, ale také někteří nespokojení poslanci vládních stran. Opoziční sociální demokraté a komunisté sami nemají sílu vládu svrhnout, disponují dohromady 97 poslaneckými hlasy. Na úterní mimořádné schůzi sněmovny by potřebovali ještě další čtyři hlasy, které by mohli získat právě v řadách nespokojenců z koalice. Ti se zatím jasně nevyjádřili, zda vládu podrží, rozhodnutí většinou odkládají až na příští týden. Ovlivnit je mohl i Klausův projev, prezident se však tomuto tématu vyhnul.

V sobotu si ČSSD na sjezdu zvolí svého předsedu a místopředsedy. Zatímco Paroubek nemá na svůj dosavadní post žádného protikandidáta, o křesla místopředsedů se očekává boj. Zájemců je totiž víc, než kolik křesel současná podoba vedení nabízí. Proto delegáti rozhodnou, zda jejich počet rozšíří z pěti na šest, spekuluje se i o sedmi.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.