Lidovky.cz

Ministři: Vláda by měla dokončit předsednictví

Evropa

  17:14
PRAHA - Ministři Topolánkova kabinetu v demisi odmítají tlak prezidenta Václava Klause na co nejrychlejší sestavení nové vlády v době českého předsednictví EU. "Jsem přesvědčen, že zde po dobu předsedání unii může být vláda v demisi. Představa, že na evropská jednání přijdou noví lidé, je naivní," řekl novinářům na adresu prezidenta ministr práce a místopředseda ODS Petr Nečas .

Současná vláda v demisi by podle některých ministrů měla dokončit předsednictví v Radě EU. Podle Petra Nečase je naivní si myslet, že na jednání přijedou zcela noví lidé. foto: ČTK

Podle dalšího místopředsedy ODS ministra vnitra Ivana Langra Klaus svým nynějším postupem "popírá sám sebe". Sněmovna vyslovila Topolánkově vládě nedůvěru minulé úterý, v demisi je od čtvrtka. Prezident tehdy řekl, že pověří sestavováním kabinetu toho politika, který získá ve sněmovně většinu bez přispění přeběhlíků.

I Klaus vládl ještě měsíc po vyslovení nedůvěry
Klaus na tiskové konferenci po jednání s izraelským prezidentem Šimonem Peresem zopakoval, že chce, aby strany našly rychlé východisko z vládní krize. "Vláda v demisi je polovládou a myslím, že v zájmu celé naší země, všech občanů je, aby v co nejkratší době byla plnohodnotná vláda," uvedl Klaus.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) vyjádřil údiv nad Klausovým výrokem: "Když Klausova vláda v roce 1997 podala demisi, byla v ní měsíc, než vznikla vláda nová. My za sebou nemáme ještě ani týden vlády v demisi." Také Langer připomněl situaci před jedenácti lety. "Mám pocit, když čtu slova Václava Klause z období politické krize sarajevského atentátu, takže celou řadou svých konkrétních kroků a konkrétních vyjádření popírá sám sebe," řekl. "Doufám, že to je jev pouze dočasný a že to možná souvisí s všeobecnou nervozitou, která zde panuje," dodal.

V roce 1997 padla vláda tehdejšího premiéra Klause, nynějšího prezidenta republiky. Republiku tehdy k předčasným volbám dovedl kabinet nestraníka Josefa Tošovského.

Vláda chce i nadále bojovat s krizí
"Je lepší najít dobré řešení s dvoutýdenním zpožděním, než zbrklé, rychlé a špatné řešení," podotkl Nečas.

Říman se na otázky novinářů vyjádřil i k jednáním s opoziční ČSSD ohledně řešení dopadů celosvětové hospodářské recese na českou ekonomiku. O podpoře protikrizových opatření vlády v demisi i o návrzích ČSSD, které mají pomoct v době krize, budou dnes večer diskutovat vyjednavači nejsilnějších sněmovních stran - ODS a ČSSD. Sociálně-demokratické návrhy mají být projednány ve sněmovně v úterý. V pátek budou poslanci jednat o návrzích vládní ODS.

"Budeme trvat na prosazení zrychlených odpisů, novele insolvenčního zákona a sociálním pojištění," řekl novinářům Říman. Z návrhů ČSSD podle něj ODS považuje za přijatelné zvýšení dávek v nezaměstnanosti.

Vláda chce přesvědčit opozici o užitečnosti slevy na sociálním pojištění, což je jeden z protikrizových návrhů kabinetu. Za to opozici nabízí diskusi ohledně zvýšení podpor v nezaměstnanosti a o zvýšení slevy na dani na dítě, které navrhuje ČSSD. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) kabinetu záleží na tom, aby se ulevilo tlaku na propouštění. Společný koaličně-opoziční balíček by tak podle něj byl ku prospěchu všech.

ČSSD proti krizi kromě zavedení takzvaného šrotovného navrhuje snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent, zvýšení přídavků na děti i podpory v nezaměstnanosti.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.