Lidovky.cz

Čunek s Kalouskem soupeří už dlouho

Česko

  10:14
PRAHA - První druhého označuje za bezskrupulózního darebáka. Ten druhý kontruje, že jeho sok je naprostý blb. Spor Čunka a Kalouska se táhne už dlouho. A ohrožuje celou KDU-ČSL.

Miroslav Kalousek a Jiří Čunek. foto: ČTK

Kdyby Miroslav Kalousek v srpnu 2006 nevyjednával se šéfem socialistů Jiřím Paroubkem o společném kabinetu s podporou komunistů, Jiří Čunek by dnes byl asi nadále starostou Vsetína a řadovým senátorem, který občas vzbudí pozdvižení činy nebo výroky k řešení romské problematiky.
 
Jenže po Kalouskově kroku se v KDU-ČSL vzedmula vlna nevole a do té doby nedotknutelný předseda padl. Lidovci na takovou variantu nebyli připraveni. Najednou hledali kohokoliv úspěšného, kdo by je mohl vést. A objevil se Čunek, který se i kvůli vystěhování Romů za hranice Vsetína stal jako jediný senátorem v prvním kole volby.

Někteří - a mezi nimi v první řadě Kalousek - sice označovali jeho postoje k romské problematice za xenofobní, přesto byl Čunek v prosinci zvolen šéfem lidovců a nová politická kometa byla na světě. A také dlouho veřejně nevyhlášený souboj mezi oběma soky.
 
Navenek se oba tvářili, že se vzájemně podporují. Čunek tak například při sestavovaní koaliční vlády vehementně tvrdil, že v ní „takový odborník jako Mirek Kalousek“ nesmí chybět. Ministr financí pak také předsedu alespoň navenek podporoval. Například v počátcích jeho kauzy o údajném přijetí úplatku od firmy HB Real v prosinci 2006. Když se v Blesku objevila Čunkova slavná citace „o pálení ohňů a bincích na náměstí“ na adresu Romů, Kalousek to odsoudil jen mírně a snažil se zachovávat dekorum. Otevřeně se do Čunka pustil, až když se objevila další Čunkova kauza, tentokrát o údajném zneužívání sociálních dávek. V té době ministr financí poprvé mluvil o „chabém intelektu“ předsedy.
 
Nejen mezi lidovci přitom bylo už v té době veřejným tajemstvím, že se vzájemně rádi nemají. „Kalousek už tehdy říkal, že je Čunek blb a na vedení strany nestačí,“ tvrdí zdroj z okolí ministra financí. Čunek se prý zase od počátku obával Kalouskova pragmatismu a faktu, že část strany ovládá víc než on. „To není nepřátelství. On je pragmatik. On ty kroky dělá s tváří ledního medvěda,“ tvrdí dnes Čunek.

Boj o vládu Čunek prohrál
Faktem je, že zatímco on ovládal předsednictvo strany, Kalousek celostátní výbor, konferenci i větší část poslanců. Až loni na sjezdu v Pardubicích šéf KDU-ČSL dokázal prosadit převolení celostátní konference ve svůj prospěch. Na stejném sjezdu Čunek Kalouska obvinil z „morálkaření, karatelství a farizejského napomínání druhých“.
 
Kalousek pak měl velký vliv na Čunkův definitivní odchod z vlády letos v lednu. Šéf KDU-ČSL reagoval hrou vabank, při které se s sebou z kabinetu pokusil dostat i ministra financí. Ačkoliv se zprvu zdálo, že ho v tomto návrhu, učiněném proti vůli premiéra Mirka Topolánka, podpoří i jeho strana, svůj boj nakonec šéf lidovců prohrál. A válka, tentokrát o novou vládu, pokračuje.

Je vidět, kdo se drží židle...

Jiří Čunek


Lidovci vždycky byli pro Mirka Kalouska jenom berličkou k moci. Je mu v zásadě jedno, kdo mu ji dá, myslí si Jiří Čunek, šéf KDU-ČSL.

V jaké kondici se podle vás nachází po současných turbulencích strana lidová?
V lepším stavu se už dlouho nenacházela. Skončila stínohra. Ve straně se vždycky projevovala křídla, která se v zásadě nikdy nesmířila. Pouze ve chvíli, kdy jakoby musela. Ta názorová roztříštěnost dosáhla v poslední době takové úrovně, že se jasně ukázalo, kdo je kdo a kdo respektuje usnesení KDU-ČSL a kdo spíše respektuje nařízení ODS. Ukázalo se, kdo se chce držet židle a kdo názorů strany.

Tím narážíte na ministra financí Miroslava Kalouska?
Jsem přesvědčen, že v té dvacetileté historii, kterou u lidovců Miroslav Kalousek píše, byl vždycky u velkých ekonomických transakcí. Od toho se také odvozuje jeho velký vliv. Ukazuje, že tento způsob života je velmi nakažlivý, protože se ho nechce za žádnou cenu zbavit. V roce 2006 chtěl mít vliv a moc i za podpory komunistů, přestože před tím proti nim směřoval celou kampaň. Dnes je to jenom pokračování stejné snahy. To je jeho velký chtíč dnešních dní. Ta snaha je ale dnes už komická.

Nicméně prezident Klaus prohlásil, že by pana Kalouska rád viděl v nové vládě...
Tomu se nedivím. K jeho zvolení (prezidentem) pan Kalousek výrazně přispěl. Chce mu dát něco, co by bylo pro něj zajímavé. Chápu, že se mu chce (Klaus) odvděčit. Při oficiálních jednáních o sestavování vlády ale ani jednou jeho jméno nepadlo. Abych byl ale pravdivý, u prvního jednání před 14 dny mi pan Paroubek mezi dveřmi řekl, že by mu pan Kalousek ve vládě nevadil.

Zdá se, že osoba pana Kalouska tříští lidovce. Nevyloučíte ho ze strany?
Ne, to absolutně ne. Dokonce bych neřekl, že se něco na osobě pana Kalouska štěpí. Po Velikonocích cítím, že všichni víme, kdo na jaké straně stojí. Situace je teď v zásadě průhledná, jednoduchá. Nakonec ve svém prohlášení, že je připraven do vlády vstoupit, KDU ani nezmínil. Je vidět, že KDU byla vždycky pro Mirka Kalouska jenom berličkou k moci. Je mu v zásadě jedno, kdo mu ji dá.


... to je jeho představa politiky

Miroslav Kalousek

Pan předseda opět nezklamal. Nikde se nechci udržet, nikam se necpu, nikomu nic neslibuji, říká Miroslav Kalousek, ministr financí.

Pro MF Dnes Jiří Čunek prohlásil, že se chcete za každou cenu udržet na financích, abyste mohl dokončit mnohamiliardovou zakázku na likvidaci ekologických škod. Nemá pravdu?
Pan předseda opět nezklamal. Jeho prohlášení poměrně věrně vyjadřují jeho vlastní představu o vrcholné politice. Proto také jeho politika vypadá, jak vypadá. Dodal bych, že pro globální ekologickou zakázku hlasoval ještě jako první místopředseda vlády. Za druhé se nikde nechci udržet, nikam se necpu, nic nikomu neslibuji.

Vaše jméno se opět objevilo ve hře o ministra financí...
Zaznamenal jsem jediný autentický výrok, a to od pana prezidenta. Toho výroku si samozřejmě vážím. Nicméně vládu sestavuje Jan Fischer po konzultaci s předsedy politických stran. Jsem stále ještě člen vlády Mirka Topolánka, pokud bych měl zvažovat další působení v dalším politickém řešení, musel by si to přát jak Jan Fischer, tak Mirek Topolánek. Pokud by si to jeden z nich nepřál, je to pro mne passé. Opravdu se nikam necpu, nikomu se nenabízím.

Fischer po vašem setkání uvedl, že by si vás ve vládě přál. Naopak Topolánek vás o to podle ČT žádat nebude. Mluvili jste spolu?
Dosud jsem s ním o tom nemluvil. Nicméně si obou hluboce vážím a rozhodně svým jménem nechci komplikovat bezproblémové politické řešení. Pro mě by byl nezbytný souhlas obou těchto pánů, abych o tom vůbec přemýšlel. Má-li Mirek Topolánek důvod, aby si to nepřál, respektuji to a tím to pro mne padá. Nicméně ať to dopadne jakkoliv, tak pan Fischer i můj potenciální nástupce se mohou stoprocentně spolehnout na moji pomoc a podporu. Protože mi záleží, aby agenda ministerstva financí pokračovala v těchto nelehkých dobách hladce.

Opustíte KDU-ČSL? Čunek vás v ní evidentně nechce...
O svých dalších krocích, o setrvání či nesetrvání ve straně, se budu rozhodovat na základě vlastního úsudku. Tomu - při vší úctě k panu předsedovi - věřím víc než jeho úsudku. Své další kroky zveřejním po sjezdu KDU-ČSL.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.