Lidovky.cz

Na tunel doplatili i pionýři

Česko

  10:43
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Domy pionýrů, pionýrské tábory, školicí střediska, ubytovny. Kam zmizel bývalý majetek „socialistických“ pionýrů?

Uniformy už nemají. Dříve nosili pionýři modré košile a rudé šátky. Dnes zůstal jen šátek, ale může být třeba s puntíky. foto: ČTK

Vedení dnešního Pionýra tvrdí, že na rozdíl od majetku Svazu socialistické mládeže (SSM) se v případě pionýrských organizací nedá mluvit o vytunelování či rozkradení. A to z prostého důvodu.

„Pionýr jako součást SSM prakticky žádný majetek nevlastnil,“ tvrdí místopředseda Pionýra Martin Bělohlávek. Domy pionýrů patřily městům či státu, tábory většinou podnikům či odborům.

„Po roce 1989 tak pionýrům zbyl jen majetek spravovaný jednotlivými organizacemi, třeba spacáky, tábornické vybavení nebo stany,“ říká Bělohlávek. Každá organizace si mohla rozhodnout, jak s tímto majetkem naloží. „Pokud chtěla přejít třeba ke skautům nebo se osamostatnit, majetek si mohla vzít s sebou, což se také dělo,“ uvedl Bělohlávek.

Přesto si zejména v devadesátých letech řada skautských organizací stěžovala, že jim pionýři majetek nechtějí předávat. Některé skautské kroniky, staré dvacet let, jsou podobných třenic plné. Podle Bělohlávka se ale většinou jednalo o nedorozumění. A to zejména tehdy, když skauti či junáci žádali majetek, který jim byl zabaven v padesátých letech a předán právě pionýrům. „Naprostá většina takto zabaveného majetku přešla na SSM, jehož byl Pionýr jen dětskou složkou bez právní subjektivity. A pionýrské skupiny samy vlastnily jen naprosté minimum nemovitostí,“ tvrdí Bělohlávek.
Víc mohl dostat Pionýr i Junák Majetek SSM v účetní hodnotě 1,5 miliardy korun stát převedl do Fondu dětí a mládeže s tím, že má být předán dětským organizacím nebo mají dětské organizace dostat peníze z jeho částečného prodeje. V roce 2000 se fond ocitl v likvidaci a jeho likvidátor Pavel Žák začal nemovitosti rozprodávat.
 
Podle policie, která Žáka obvinila z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku, se v mnoha případech jednalo o prodej za směšně nízké ceny. Navíc měl Žák, čekající dnes na soud, část majetku prodat jen několika firmám s nejasným vlastnictvím.

„Vytunelování svazáckého majetku samozřejmě ublížilo i Pionýru,“ tvrdí dnes Bělohlávek. Při řádné správě fondu by podle něj všechny dětské organizace dostaly mnohonásobně více peněz na svou činnost, než kolik ve skutečnosti získaly. S tím souhlasí i mluvčí Junáka Jan Žáček. „S Pionýrem v současné době žádné majetkové spory nemáme. Spíše nám vadí, jak to dopadlo s majetkem, který spravoval Fond dětí a mládeže,“ řekl LN Žáček.

Témata: Jan Žáček
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.