Lidovky.cz

Prasečí chřipka se může dostat i do Česka

Evropa

  10:56
PRAHA - Pokud se prasečí chřipka dostane do Evropy, je pravděpodobné, že se objeví i v Česku. Pak by začala platit přísná opatření.

Roušku jako prevenci proti prasečí chřipce si navlékl i klaun, který baví kolemjdoucí v Mexico City. foto: ČTK

Zatím se prasečí chřipka šíří jen za oceánem. Státy Evropské unie se ale připravují na variantu, že se nový virus dostane i do Evropy. Výjimkou není ani Česko. „Prasečí chřipku nebereme a ani nemůžeme brát na lehkou váhu,“ potvrdil náměstek ministryně zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje informační letáky o tom, co je prasečí chřipka, jak se šíří, jak se projevuje a jak se mají lidé chránit. „Domlouváme s letištěm, jakým způsobem budou informováni lidé, kteří k nám z ohrožených zemí přilétají,“ uvedl Vít. Na letišti budou také viset informační letáky upozorňující na příznaky prasečí chřipky.

Virus chřipky se skládá z jádra, obalů a několika typů bílkovin. Není větší než 80 nanometrů. Na šířku jednoho vlasu by se jich vešlo nejméně 500. Viry jsou nejprimitivnějšími organismy z hranice světa živého a neživého. Nedokážou se samy o sobě množit, k tomu využívají hostitelskou buňku. Z dřívějších experimentů vyplynulo, že o ničivosti viru rozhoduje především gen kódující hemaglutinin (H ve zkratce H1N1, H5N1 či jiných variant). Jeho role se dá srovnat s klíčem, který otevírá cestu do buňky. Virus pak buňku donutí, aby místo své obvyklé činnosti začala vyrábět jeho kopie. Druhý protein -neuraminidáza - umožňuje namnoženým virům opustit infikovanou buňku a napadnout další. V případě nového typu viru pochází gen pro hemaglutinin z vepřů, další geny však pocházejí z ptačí chřipky a některých lidských variant. Taková směs je podle vědců velmi neobvyklá. neuraminidáza

Zatím neplatí zákaz vycestování do Mexika ani žádného amerického státu. Ministerstvo zdravotnictví i ministerstvo zahraničních věcí však na svých stránkách cestovatelům doporučují, aby dodržovali základní preventivní opatření. To znamená zvýšenou hygienu, omezení fyzického kontaktu a návštěv zalidněných míst. Informace upozorňují i na to, že je v hlavním městě Mexika omezen provoz kulturních institucí a veřejná doprava.

Pokud by se prasečí chřipka objevila i v Česku, čekala by nás stejná opatření. V současné době je vyhlášen třetí stupeň pandemie. Situace by se změnila, pokud by byl vyhlášen čtvrtý nebo pátý stupeň.

„V takovém případě bychom přešli ke krizovým pandemickým plánům, které máme samozřejmě vypracované. Došlo by k zákazu shromažďování, zavřeny by byly školky, divadla, kina,“ vyjmenoval Vít. „Zatím má prasečí chřipka příznaky viru, který tady skutečně nebyl a který může být kvůli své mutaci velice nepříznivý pro lidskou populaci,“ dodal.

Podle Vítových slov však není zatím důvod k panice. Lidé by měli dbát na dodržování hygienických návyků. Ti, kdo onemocněli chřipkou, by měli zůstat doma a nešířit nákazu dál.

Na prasečí chřipku v některých případech zabírá lék Tamiflu. Česko ho má dostatek z předešlých let, kdy hrozilo onemocnění ptačí chřipkou. Navíc prasečí chřipka je mutací viru ptačí a normální chřipky. „Máme dva miliony dávek Tamiflu, což je dostatečné množství,“ řekl Vít s tím, že není potřeba, aby si lidé kupovali lék do zásoby.

To, jak je nový druh chřipky nebezpečný a zda se dostane i do evropských států, by mělo být jasné maximálně do dvou týdnů. Podle vývoje situace se české úřady rozhodnou k dalším krokům.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.