Lidovky.cz

Občanský zákoník se zdrží - kvůli pádu vlády

Česko

  14:18
PRAHA - Vláda v demisi premiéra Mirka Topolánka dnes schválila návrh nového občanského zákoníku. Vzhledem k tomu, že už ho nebude mít sněmovna do předčasných voleb čas projednat, bude na příštím kabinetu, jak s předlohou naloží. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nicméně chce přes léto otevřít ve sněmovně nad kodexem alespoň debatu. "Je to věc, která nesmí spadnout pod stůl," uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu s tím, že kodex by mohl být přijat do dvou let. Proti návrhu mají zásadní námitky sociální demokraté.

Ministr Pospíšil přichází na vládu foto: ČTK

Kodex, který právníci připravovali osm let, upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy, ministr o něm hovoří jako o historickém počinu. Nahrazuje již nevyhovující normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována. "Smutné je, že tato vláda nebude tou vládou, která bude u konce té práce," uvedl na tiskové konferenci premiér v demisi Mirek Topolánek.

Pospíšil doplnil, že by se legislativní cesta zákoníku mohla podobat procesu schvalování trestního kodexu. Také ten předala bývalá vláda své nástupkyni.

Pokud se sněmovna rozhodne pustit zákoník do debaty, mohla by se předloha objevit na programu poslední řádné schůze, která je naplánována na červen.

Poslanci na ni případně rozhodnou o postoupení předlohy výborům. Pospíšil se bude podle svých slov snažit, aby se stal zpravodajem. Návrh chce co nejvíc "předjednat", tak aby byl připraven pro vládu, která vzejde z říjnových voleb. S koncem mandátu sněmovny totiž všechny rozjednané návrhy padnou, nová vláda rozhodne, na čem bude chtít pracovat dál. Pospíšil je připraven své dílo případně prosazovat jako poslaneckou iniciativu.

Podle ministra v demisi je hlavní předností nové úpravy přehledné a logické sjednocení soukromého práva do jediného kodexu. Návrh zákoníku zahrnuje i právní předpisy, které teď existují samostatně - například zákon o rodině, zákon o pojistné smlouvě či zákon o nadacích. Jeho součástí je také celá část obchodního zákoníku, jež pojednává o závazcích.

Mezi novinky, které chce kodex zavést, patří například možnost osvojit i zletilou osobu či právo zříci se dědictví. Některé typy smluv nebude nutné uzavírat písemně. Zákoník také stanoví, že zvíře není věc. Dále se zabývá zákazem lichvy, domácím násilím či podrobnější úpravou sousedských vztahů.

Norma zároveň upouští od možnosti úplného zbavení svéprávnosti, které by se nadále omezovalo pouze na určité oblasti.

Sociálním demokratům se ale zdá, že nová úprava přináší výrazné změny i v oblastech, kde to není potřeba. Nový kodex ve sněmovně nepodpoří. "Bude podporovat jeho přepracování do podoby moderní, srozumitelné a nebourající v tak rozsáhlé míře judikaturu, například vytvořením oponentního týmu na ministerstvu spravedlnosti," uvedl v tiskové zprávě místopředseda poslaneckého klubu největšího sněmovního klubu Jeroným Tejc.

Podle původního plánu měli ministři nový kodex, jenž obsahuje téměř tři tisíce paragrafů, dostat na stůl už na sklonku minulého roku. Na ministerstvu spravedlnosti jej ale zdržely stovky námětů, které k zákoníku zaslali lidé v rámci veřejného připomínkového řízení. Zákoník tak doputoval do legislativní rady vlády až v lednu.

Podle předsedy legislativní rady Pavla Svobody (KDU-ČSL) vychází nová norma z přirozeného práva. To znamená, že stát občanům práva neuděluje, pouze uznává jejich existenci. Tím se liší od takzvaného pozitivního práva použitého v současném občanském zákoníku, podle nějž má občan pouze ta práva, která mu zákoník dává.

Ministerstvo také již dříve zareagovalo na výhrady České biskupské konference a dalších organizací, kterým se nelíbila možnost, že by zákon zrušil církevní sňatky. Tvůrci kodexu jejich připomínkám vyhověli, a zákoník tak zachovává současný stav. Stejně jako doposud by tak mohli oddávat úředníci i zástupci státem registrovaných církví nebo náboženských společností.

Do vlády šel návrh se čtyřmi rozpory. Například ministerstvo vnitra a ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasí s pasáží, která stanoví, že zvíře není věcí. Ministerstvo průmyslu a obchodu má zase problém s možností požadovat náhradu újmy za ztrátu radosti z dovolené. S jednotlivostmi nesouhlasí také ministerstvo zahraničí a Česká národní banka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.