Lidovky.cz

Léky na chřipku se stále nevydávají

Evropa

  14:19aktualizováno  15:43
PRAHA - Některé lékárny už druhý den nemohou prodávat na průkaz léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Připojení lékáren k centrálnímu úložišti dat a receptů, které v pátek zkolabovalo, ani dnes nefunguje. Sdělil to mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale systém funguje, jen odezvy na připojení trvají příliš dlouho.
V lékárně (ilustrační foto)

V lékárně (ilustrační foto) foto: shutterstock.com

Léky na průkaz si mohou koupit lidé pouze v připojených lékárnách. Zhruba dvě třetiny lékáren ale k projektu nepřistoupily, a tak si v nich lidé tyto léky koupit nemohou. Nebude-li připojení fungovat, nekoupí je lidé nikde. Lékárníci jim ale mohou nabídnout jiné léky na chřipku bez pseudoefedrinu.

Spotřeba léků s pseudoefedrinem stoupla za 4 roky o 380 procent

Řekl to šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych na setkání národních drogových koordinátorů zemí EU.

V roce 2004 se v Česku prodalo méně než milion balení léků s pseudoefedrinem. Loni za první půlrok to bylo už více než tři miliony, uvedl Frydrych. Značná část těchto donedávna volně prodejných léků se zneužívá pro nelegální výrobu metamfetaminu (pervitinu).

Pervitin je původní českou drogou a je zde nejrozšířenější. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka je v současnosti zneužíváno k výrobě nelegálních drog 82 procent léků obsahujících pseudoefedrin.


Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš uvedl, že připojení v pátek zkomplikovaly zátěžové testy. Ty skončily před půlnocí. "Systém nyní funguje, z některých lékáren nám ale hlásí, že odezva (systému) je nepřiměřeně dlouhá," řekl Beneš. Podle něj se nyní pracuje na tom, aby se odezva zkrátila maximálně na čtyři sekundy.

Podle Krebse se ale lékárny nepřipojí ani dnes. "Nebylo splněno to, co bylo slíbeno. Připojení stále nefunguje, ověřoval jsem si to u několika kolegů v Olomouci, ale mám zprávy z celé republiky," uvedl dnes Krebs. Podle něj se v pátek žádné zátěžové testy nekonaly, nebyly totiž o nich informovány ani softwarové firmy.

Připojení k centrálnímu úložišti dat a receptů nefungovalo dnes po poledni ani v lékárně Fénix v pražských Vysočanech. Některé lékárny zřejmě problémy očekávaly, a tak léky s pseudoefedrinem neobjednávaly. Například lékárnice v provozovně ve Vodičkově ulici u Václavského náměstí v Praze řekla, že se do systému zatím nepokoušeli připojit, v současné době totiž nemají na skladě žádné léky obsahují pseudoefedrin.

Současnou situaci kritizuje také poslanec Boris Šťastný (ODS), viníkem označuje SÚKL. "Kolaps je způsoben manažerským selháním ústavu. Nepřipravili vše tak, aby to fungovalo," řekl  poslanec. Podle něj by měly být léky obsahují pseudoefedrin na lékařský předpis, na trhu totiž existuje obrovské množství preparátů bez pseudoefedrinu, které účinkují stejně. Šťastný se navíc domnívá, že informace o nevydávání léků na chřipku s pseudoefedrinem způsobují v souvislosti se zprávami o šíření mexické chřipky u některých lidí paniku.

Paralen Plus už jen na průkaz
Česká lékárnická komora již dříve zpochybnila centrální úložiště, podle ní není dostatečně zabezpečena ochrana dat pacientů. Situací se zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů. Komora vyzvala lékárníky, aby se do vyjasnění k úložišti nepřipojovali.

Na průkaz se mají prodávat Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip. V odůvodněných případech může lékař napsat tyto léky na recept, pak si ho může pacient vyzvednout kdekoli, protože lékárník nemusí při výdeji na recept nic ověřovat. Ověřování množství nakoupených léků má zabránit tomu, aby přípravky s pseudoefedrinem zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Dosud až 80 procent balení šlo na výrobu této drogy.

Přípravky s pseudoefedrinem mohou lékárníci vydávat bez předpisu pouze v omezeném množství, které dostačuje pro léčbu nachlazení. V jednom kalendářním měsíci nesmí přesáhnout 1800 miligramů. Tyto léky nesmějí být vydávány ani nabízeny v zásilkovém a internetovém prodeji.

Při jejich výdeji zadá lékárník do evidence identifikační číslo pojištěnce, u cizinců datum narození, jméno a příjmení, a ověří totožnost pacienta.

Lékárník si může vyžádat i občanský průkaz. Výdej zapíše do centrálního úložiště elektronických receptů, kde také ověří, zda kupující nepřekročil limity pro výdej.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.