Lidovky.cz

Topolánek jako Monty Pythoni

Evropa

  13:10
LONDÝN - V Bruselu panují obavy z průběhu zbytku českého předsednictví EU a z toho, že se hlavním hráčem stane prezident Václav Klaus. Napsal to dnes irský list The Irish Times, který nešetří kritickými slovy na adresu dosavadního premiéra Mirka Topolánka. Blog listu Financial Times zase přirovnal diplomatické snahy na Blízkém východě za českého předsednictví k diplomacii ve stylu britské seriálové komediální skupiny Monty Pythonů.

Mirek Topolánek foto: ČTK

Zhroucení české vlády nechává na slabém kabinetu expertů vedeném státním úředníkem Janem Fischerem, aby dokončilo předsednictví EU. Pro unii výměna vlád nemohla přijít v horší čas - v době nejhorší ekonomické krize za 60 let a v době, kdy lisabonská smlouva ještě není ratifikována ve všech zemích, napsal bruselský zpravodaj irského listu.

"Zdůrazňuje to také mizerné diplomatické kvality Topolánka, které prokázal v čele EU. Už na začátku české předsednictví urazilo některé partnery, když umístilo v Bruselu plastiku Entropa," píší The Irish Times.

Podle nich ale Topolánek udělal mnohem horší chybu, když v Evropském parlamentu označil americkou ekonomickou politiku za "cestu do pekel".

"Jeho nediplomatická slova vztahům EU-USA týden před summitem skupiny G20 v Londýně nijak nepomohla," zdůraznil list. Připomněl, že také nikoho nepřekvapilo, když o týden později americký prezident Barack Obama raději strávil v Praze večer s manželkou, než by se bavil s českými ministry.

"Když vezmete v úvahu přehnanou asertivitu Topolánka v prvních měsících předsednictví, kdy vydal několik prohlášení odrážejících postoj české vlády a ne Evropské unie, a mezeru mezi ambicemi a výsledky, bylo to zklamání," řekl listu Antonio Missiroli, ředitel bruselského institutu European Policy Centre. Podle něj panují mezi evropskými státy obavy nad průběhem posledních šesti týdnů českého předsednictví.

Podle The Irish Times nemůže předsednictví oživit ani opožděná ratifikace lisabonské smlouvy v českém Senátu. List připomněl, že během českého předsednictví se budou ještě projednávat záruky pro Irsko, které chce uspořádat druhé referendum o lisabonské smlouvě, a bude se vybírat nový předseda Evropské komise.

"Vedoucí představitelé EU prolijí nad Topolánkovou demisí jen málo slz. Ale v Bruselu jsou velké obavy, že během posledních šesti týdnů předsednictví se stane hlavním hráčem Klaus," napsaly The Irish Times. Nový český premiér Jan Fischer dnes přijíždí do Bruselu na setkání s předsedou EK José Barrosem. A první otázka, kterou asi dostane, bude znít: kdo bude předsedat červnovému summitu EU: on nebo Klaus? uzavřel irský deník.

Šéf bruselské kanceláře britského listu Financial Times Tony Barber se ve svém blogu vrací k blízkovýchodní diplomacii EU za českého předsednictví a nalézá paralelu ve filmu Život Briana komediální skupiny Monty Python.

Problémy začaly prý v lednu během války v Gaze "trapným představením dvou evropských misí", když jednu vedli Češi jako předsednická země a druhou francouzský prezident. Jedna, dvě země, hlavně Češi, měly zjevně větší sympatie k izraelskému postoji než většina zemí EU, dodal Barber.

Tato nesoudržnost se prohloubila po únorových volbách v Izraeli. Přinesly vládu, která je vlažná k řešení založeném na dvou státech, jež považují za klíčové Evropská unie a všichni mezinárodní hráči.

Konflikt v Gaze a nejasný postoj k vytvoření palestinského státu vedly EU k odložení plánů na posílení vztahů s Izraelem. Rozhodnutí v dubnu veřejně oznámila - mimo jiných - evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

A tady opravdu začínají problémy, když zasáhl český premiér Mirek Topolánek (ano, opět on) a naprosto jí protiřečil, uvedl blog. V rozhovoru s izraelským listem Haarec označil její prohlášení za "opravdu ukvapené". A podle Barbera "v nadutém gestu, za které by se nemusel stydět sám Sarkozy, český premiér dodal: ´Nepřikládal bych tomu větší váhu, než prostě prohlášení evropského komisaře.´" Podle očekávání to Rakušanka Ferrerová-Waldnerová odmítla nechat být a úder vrátila. Na schůzce ministrů zahraničí v Lucemburku 27. dubna Topolánkovi jízlivě připomněla, že zjevně nezná politická rozhodnutí o Blízkém východě, která přijalo všech 27 členských zemí, napsal FT.

"V této chvíli začal spor připomínat víc středoevropské hašteření mezi Čechy a Rakušany začátkem 20. století, než vážný příspěvek k vytvoření mírové dohody na Blízkém východě," uvedl Barber. V odkazu na Monty Pythonův život Briana uzavřel, že "jsou chvíle, kdy je možné jen v zoufalství obrátit oči v sloup".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.