Lidovky.cz

Sněmovna možná za dva dny zruší celou reformu

Česko

  18:50
PRAHA - Poslanecká sněmovna dnes přiblížila zrušení nebo výrazné omezení zdravotnických poplatků. O návrzích, které dnes poslala do závěrečného třetího čtení, by se mohlo rozhodnout v pátek. ODS se nepodařilo prosadit, aby se návrhy vrátily zpět k projednání ve výborech.

Poslanecká sněmovna se na mimořádné schůzi zabývala zrušením poplatků. foto: ČTK

Ještě před zahájením schůze varovali poslanci ČSSD, že nevysloví důvěru Fischerově vládě, jestliže bude na zachování poplatků trvat.

K návrhům na úplné zrušení poplatků připojil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka pozměňovací návrhy, které by poplatky ponechaly, ale osvobodily by od jejich placení děti, které nebyly osvobozeny předchozí novelou, důchodce nad 65 let, invalidní důchodce a dárce krve. Hovorka také navrhl snížit poplatek za položku na receptu na deset korun.

I kdyby parlament schválil návrhy na výrazné omezení poplatků ve zdravotnictví, jejich regulační smysl stále zůstane do určité míry zachován. Po skončení mimořádné schůze sněmovny, to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která zrušení poplatků odmítá.

"My jsme dohodnuti s mými kolegy na ministerstvu zdravotnictví, že definitivní schválenou verzi potom prověříme a zkalkulujeme, jaký ten dopad bude a jaký regulační mechanismus tam ještě můžeme očekávat," řekla.

V minulosti ministryně uvedla, že kdyby měl parlament poplatky oklestit tak, že by z nich zbylo jen torzo, bylo by lepší zrušit je úplně.

Jurásková zdůraznila, že zrušení poplatků bude znamenat značný výpadek příjmů, který zkomplikuje jednání s ministerstvem financí o rozpočtových úsporách v resortu zdravotnictví. "V případě, že by nastal takto dramatický výpadek v příjmech ve zdravotní péči, tak to bude o to obtížnější," řekla.

Pokud sněmovna návrhy na zrušení nebo omezení poplatků schválí, zamíří návrh do Senátu. Jeho předseda Přemysl Sobotka ale již v pondělí řekl, že se bude snažit, aby Senát tento návrh zamítl.

V takovém případě by odpůrci poplatků ve sněmovně museli sehnat nejméně 101 hlasů, aby senátní veto přehlasovali.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.