Lidovky.cz

Bez poplatků nelze zaručit kvalitní péči

Česko

  12:44
Ministerstvo zdravotnictví nemůže podle ministryně Dany Juráskové garantovat pacientům dostupnou a kvalitní zdravotní péči, pokud zákonodárci zruší regulační poplatky. Ty loni přinesly zdravotnictví údajně deset miliard korun, které šly na léčení.

Dana Jurásková foto: ČTK

Sněmovna dnes předala Senátu dva návrhy, jeden poplatky zcela ruší a druhý je výrazně omezuje. Jurásková poté novinářům řekla, že pokud poplatky skončí, prodlouží se čekací doby na operace a omezí se péče ve specializovaných centrech.

"Z pohledu finanční krize to bude velmi složité. Já už nejsem schopná garantovat úroveň, kvalitu a dostupnost péče v té výši, v jaké je poskytována občanům v tuto chvíli," prohlásila.

Podle ministryně se bez poplatků prodlouží čekací doby na závažné operace a omezí se přístup k mimořádně nákladné péči, která se týká těch nejvíce nemocných lidí. "To si myslím, že je informace, kterou by si naši občané měli uvědomit," zdůraznila ministryně.

Bezprostředně po svém nástupu do funkce potvrdila, že chce uchovat poplatky v nynější podobě. Pokud by se však systém dál komplikoval a od placení by byly osvobozeny další skupiny, poplatky by podle ní zřejmě ztratily regulační funkce. Ministerstvo chystá analýzu dopadů částečného zrušení poplatků.

Rath: Jurásková by se měla zdržet politických prohlášení
Při úterním projednávání ve sněmovně vyzvala ministryně poslance, aby poplatky nerušili. Poslanec ČSSD David Rath pohrozil, že sociální demokraté nedají důvěru vládě Jana Fischera, když bude ministryně trvat na zachování poplatků. Podle Ratha se má Jurásková jako člen úřednické vlády zdržet politických prohlášení. Jurásková tedy před dnešním jednáním sněmovny již s podporou poplatků nevystoupila.

Ministerstvo přesto hodnotí dnešní rozhodnutí sněmovny jako "mimořádně nešťastné" především pro těžce nemocné lidi.

"Upozorňujeme, že zrušení či omezení poplatků významně poškodí finanční stabilitu celého zdravotnického systému a nebudou moci být zohledněny v plném měřítku potřeby českých pacientů. Úplným zrušením regulačních poplatků padne i ochranný limit, který chrání především chronicky nemocné pacienty a pacienty trpící více chorobami, například v oblasti doplatků za léky, kdy prokazatelně ochraňuje desetitisíce lidí," uvádí se v prohlášení.

Regulační poplatky podle ministerstva omezily zbytečné návštěvy na pohotovosti i u lékařů, zbytné ošetřovací dny v nemocnicích a významně snížily výdaje na levné léky. To umožnilo zdravotním pojišťovnám zlepšit přístup k moderní účinné léčbě ve specializovaných centrech. "Došlo k vytvoření úspor, které mohou být použity pro skutečně potřebné pacienty i překlenout současnou hospodářskou a finanční krizi," uvedlo ministerstvo.

Ve specializovaných centrech na léčení rakoviny, roztroušené sklerózy a dalších závažných chorob se loni díky poplatkům léčilo o 40 procent více pacientů než v roce 2007, úhrada na léky v těchto centrech vzrostla o 47 procent, počet operací kyčelních a kolenních náhrad vzrostl jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny o 35 procent. Čekací doby na některé operace se podle ministerstva zkrátily v průměru o čtyři až šest měsíců.

Počet žen s rakovinou prsu, které dostaly kvalitní onkologickou léčbu, vzrostl z 2500 na 3500. Díky úspoře výdajů na levné léky, které si nyní lidé kupují sami bez předpisu, se mohlo přesunout o 1,5 miliardy korun více než před rokem do center specializované péče, což zlepšilo dostupnost moderní léčby pro všechny, kteří ji potřebují, uvedlo ministerstvo.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.