Lidovky.cz

Ředitelé škol musí zveřejnit svůj majetek

Vzdělávání

  8:23
PRAHA - Ještě než si děti začnou užívat letošních prázdnin, čeká zřejmě ředitele základních a středních škol nepříjemná povinnost. Budou muset poslat na ministerstvo školství přiznání svého majetku.
Majetková přiznání ředitelů škol nikdo nechce, do zákona se dostala jen omylem. (ilustrační foto)

Majetková přiznání ředitelů škol nikdo nechce, do zákona se dostala jen omylem. (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Ukládá jim to zákon o střetu zájmů. Poslanci včera znovu odložili projednání novely, která by ředitele této povinnosti zbavila.

 Novela leží ve sněmovně od loňského listopadu, předložil ji bývalý ministr Ondřej Liška (SZ) a poslanci Walter Bartoš (ODS) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Vzhledem k tomu, že se datum podání majetkových přiznání blíží, požádal včera Liška poslance, aby ji zařadili a schválili hned na začátku schůze. Neuspěl však. Proti byla řada poslanců ČSSD a ODS. Novela se nakonec projednat vůbec nestihla.

 Majetková přiznání ředitelů škol nikdo nechce, do zákona se dostala jen omylem. „Když se zákon schvaloval, nikdo si neuvědomil, že spolu se skupinou státních zaměstnanců se tam dostanou také ředitelé škol,“ říká Liška. „Přišli jsme na to až při analýze na ministerstvu a hned jsme se to snažili napravit.“

 Přiznat majetek, příjmy, dary či vedlejší činnosti není sice podle Lišky kdovíjak obtížné, ale hodinu či dvě práce to přece jen stojí. Podle Lišky je navíc tato práce v případě ředitelů škol zbytečná. Rozpočet škol totiž tvoří především účelově vázané peníze na platy učitelů. Případné investice může zase docela dobře kontrolovat zřizovatel školy.

 Fakt, že poslanci včera odmítli novelu projednat hned na začátku schůze, považuje bývalý ministr Liška za „kombinaci laxnosti a zlomyslnosti“. „Bylo třeba projednat především zákony, které se týkaly ekonomických reforem. Insolvenční zákon nebo šrotovné jsou důležité pro řešení krize, proto dostaly přednost,“ vysvětluje například sociální demokratka Anna Čurdová, proč neumožnila přednostní projednání Liškovy novely.

 Komunistka Soňa Marková (stejně jako většina jejích stranických kolegů) sice hlasovala pro přednostní projednání novely, majetková přiznání ředitelů jí ale vůbec nevadí. „Kdo má v pořádku své příjmy a má čisté svědomí, tomu majetkové přiznání vadit nemůže,“ říká Marková.

 Nejzajímavější vysvětlení toho, proč zvedl ruku proti rychlému projednání novely, nabízí občanský demokrat Tom Zajíček. Novela by se podle něj mohla projednat na mimořádné schůzi, o kterou by mohl požádat právě poslanecký klub ODS. „Mohla by být mimořádná schůze s pevně stanoveným programem – může to být právě tento jediný bod,“ říká Zajíček. Pak by z toho Liška vyšel jako neschopný exministr a ODS jako strana, která ředitele zachránila? „To jste řekla vy,“ říká Zajíček pobaveně. „Ale taková teoretická možnost tu je.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.