Lidovky.cz

Den dětí přežil pád komunismu, využívají ho obchodníci

Česko

  10:00
PRAHA - Komunistický systém obratně využíval dětského svátku vyhlášeného mezinárodními organizacemi na 1. června k propagaci své ideologie a potírání náboženství. Dnes toto datum s chutí používají marketingově například obchodníci.

Propaganda. Komunistický prezident Antonín Novotný při dětském dnu mezi vybranými pionýry. foto: ČTK

Rokem 1955 vrcholí tzv. protiakce. Den Božího těla se přesouvá na neděli a tento den se plánují oslavy Mezinárodního dne dětí. Sportovní hry všeho druhu, promítání atraktivních filmů té doby, střelnice, stánky s různým občerstvením. Již od samého rána jsou děti lákány mimo dosah kostela.

Počítá se s tím, že se přidají i rodiče. Učitelé to mají povinné,“ popisuje autor Ladislav Vilímek na serveru Regionalist.cz ideologické pohnutky pořádání dětských dnů na Jihlavsku v 50. letech minulého století.

Oficiálně se Mezinárodní den dětí (MDD), který připadá na dnešní den, tedy na 1. června, slaví od roku 1950. Největší popularitu si získal především v zemích bývalého východního bloku – viz článek dole.

Za komunistického režimu byly jeho oslavy pořádány povinně ve všech školách a zábavné akce pro děti organizovaly 1. června i obce a nejrůznější povolené společenské organizace. Průběh oslav a účast na nich byly bedlivě sledovány a hodnoceny. „V kulturně-osvětové práci, v účasti a zajišťování oslav a výročí byly splněny všechny úkoly. VŘSR, Únor, MDŽ, 1. máj, MDD a tělovýchovný den. Za splnění všech těchto akcí je třeba poděkovat všem učitelům. Bude však nutno ve větší míře využívat těchto akcí výchovně,“ je například v roce 1966 zaznamenáno v kronice obce Milotice na Hodonínsku.
Na dramaturgii a zajištění programu se nejčastěji podíleli buď vojáci z nedaleké posádky či požárníci (dobový název pro hasiče), nebo řidčeji příslušníci Lidových milicí. „Po projevu byla vojenská estráda letců z Českých Budějovic, v níž převládala hudební čísla, doplněná zábavnými výstupy. Od 15.30 pokračovala zábava na hřišti u Spartaku, kde při besedě s vojáky děti poznaly padáky, granáty, zbraně, radiostanice a střelnici, na níž děti s radostí střílely. Leč brzy nastal večer a jak vojáci, tak děti a dospělí se neradi loučili. Brzy na to auto zahučela a zůstaly jen milé vzpomínky,“ líčí jednu z těchto pravidelných akcí v roce 1958 jihočeský regionální list.

Ideologie za normalizace ustoupila
V pozdějších letech, zejména za tzv. normalizace, ztratil MDD svůj prvoplánový ideologický účel a stal se pro tehdejší školáky především synonymem dne, kdy se nemusejí učit a místo toho se zúčastní například sportovního dne či jiného zábavného programu. Jeho náplň se však příliš nezměnila.

„Prvního června jsme se do školy vždycky těšili. Vzpomínám si, že nám učitelky obvykle rozdaly nanuky a potom jsme šli místo učení na školní hřiště, kde jsme soutěžili třeba ve skákání v pytlích nebo ve střelbě ze vzduchovky. Většinou přijeli i hasiči a ukazovali nám třeba, jak se hasí požár pěnou. Jinou atrakcí byli policejní psovodi, kteří předvedli zadržení nebezpečného pachatele,“ vzpomíná na tehdejší dobu dnes osmatřicetiletý Josef Knapp z Náchoda.

Současnost v duchu staré „tradice“
Ačkoliv dnes již nejsou oslavy Mezinárodního dne dětí nijak centrálně organizovány či vyžadovány, na řadě škol si svátek udržel svou popularitu i obsahové zaměření.

„1. 6. 2006 byl školou zorganizovaný Den dětí, který jsme strávili v Dole. Přijeli tam vojáci z Hranic na Moravě, kteří nám předváděli různá bojová umění s přepadením a zadržením... Pak jezdil dokolečka džíp a voják ve křoví po něm střílel. Jako zabil řidiče a spolujezdec vyskočil z auta a utíkal do lesa. Druhý voják ho v lese honil, střílel po něm a pak ho zajal. Po akci jsme se odebrali do školy na oběd a šli domů,“ zaznamenal takovou událost na školním webu žák 4. třídy ZŠ T. G. Masaryka v Krmelíně Petr Lyčka.

O vojenská či hasičská vystoupení byl ostatně nepochybný zájem i letos. Například Frýdecko-místecký a třinecký deník již před více než týdnem informoval: „Dalibor Kubátka z Hasičského záchranného sboru ve Frýdku-Místku redakci ve čtvrtek potvrdil, že v souvislosti s blížícím se Mezinárodním dnem dětí si je už raději s předstihem objednaly některé základní školy. Například už v pátek 29. května přijedeme se dvěma cisternami do areálu 8. základní školy na ulici ČSA, kde žákům předvedeme svou techniku, kterou denně používáme při různých ostrých výjezdech. Prohlédnout si budou moci všechno zblízka. Přítomní kolegové jim navíc fundovaně odpoví na všechny dotazy.“

Server GayNet zval děti do aquaparku a na Leoše Mareše
MDD je stále oblíbený i u marketingových manažerů soukromých firem. Mnohé internetové obchody tak při této příležitostí třeba nabízejí „akční slevy“ na dětské oblečení či hračky. Výhodně si lze na tento den také například pronajmout i s občerstvením společenské prostory v pražském pivovaru Staropramen.

Zábavný program moderovaný Leošem Marešem pořádal v souvislosti s MDD letos i aquapark Aquapalace Praha. Z nepříliš jasných důvodů na tuto akci zval server GayNet.cz s tím, že jde o program, „který si budou děti ještě dlouho pamatovat“.

NDR existuje – 1. června

S ideou pravidelných oslav dne dětí přišly již v roce 1949 společně Mezinárodní demokratická federace žen, Mezinárodní odborové sdružení učitelů a Světová federace demokratické mládeže. Tyto organizace sdružovaly především levicově smýšlející členy a podle některých pramenů byly dokonce pod přímým vlivem sovětských tajných služeb.

Oficiálně se Mezinárodní den dětí (MDD) poprvé slavil 1. června 1950 ve více než 50 zemích celého světa. Pevné datum, tedy 1. červen, však bylo stanoveno až v roce 1952. V tomto roce byla také na Světové konferenci o blahu dětí schválena Ženevská konvence na ochranu dětí.

Jako oficiální svátek byl MDD vnímán především v zemích východního bloku. Na Západě se naopak ujal spíše Světový den dětí, vyhlášený Organizací spojených národů a Dětským fondem OSN (UNICEF) na 20. listopadu. Tento svátek byl vyhlášen v roce 1959 společně s přijetím Deklarace práv dítěte. O třicet let později byla ke stejnému datu schválena v OSN také Konvence o právech dítěte.

Světový den je populárnější
„Západní“ Světový den dětí se slaví ve více než 145 zemích světa. V některých ovšem v jiný den. Například v Egyptě a v Thajsku již v lednu, v Mexiku a Turecku v dubnu a v Japonsku 5. května.

Zajímavá situace nastala po znovusjednocení Německa v roce 1989. Zatímco západní spolkové země slaví dětský den 20. listopadu, země zahrnující bývalou komunistickou NDR s ohledem na jistou zažitou tradici ponechali školákům k slavení 1. červen.

Nejlépe jsou na tom v tomto směru berlínské děti. Nejrůznější organizace a instituce zde pořádají oslavy jak v červnu, tak v listopadu. Vedle již zmíněných dvou mezinárodních dětských svátků existuje ještě celá řada dalších dnů nějakým způsobem zasvěcených dětem a jejich právům. Například: Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese, Mezinárodní den za odstranění práce dětí, Den afrického dítěte, Mezinárodní den ztracených dětí či Den nenarozeného dítěte.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.