Lidovky.cz

Nemáme čas nabízet levnější medikament, zní z lékáren

Česko

  10:32
PRAHA - Od loňského roku mají lékárníci nabízet levnější alternativy léku s doplatkem. Ve skutečnosti ale záměnu předepsaného léku nabízí většina lékárníků jen občas.
V lékárně (ilustrační foto)

V lékárně (ilustrační foto) foto: shutterstock.com

Většina lékárníků – 60 procent – nabízí výměnu předepsaného léku za levnější jen někdy. Dalších dvacet procent dokonce jen zřídka. A reakce pacientů? Nabízenou výměnu přijme podle zkušenosti lékárníků zhruba polovina z nich.

Vyplývá to z průzkumu společnosti FTM Communications, který se kromě lékárníků zaměřil i na pacienty a lékaře. Někteří z lékárníků ve výzkumu uváděli, že na nabízení levnější alternativy léku nemají prostě čas. Jinde jsou zvyklí, že takovou nabídku pacienti často odmítají.

Polovina pacientů záměnu léků odmítá

Jak podle zkušenosti lékárníků reagují pacienti na možnost výměny předepsaného léku za levnější?

54% pacientů přijme návrh na záměnu bez větších okolků

8% pacientů chce záměnu konzultovat s lékařem, který lék předepsal

37% pacientů záměnu provádět nechce, chtějí lék předepsaný lékařem.

„Nestává se mi to zřídka, že pacient odmítne, když nabízím alternativu. Třeba mi nevěří nebo mají pocit, že je chci ošidit. Několikrát se mi stalo, že jsem nabízela alternativu a pacient se urazil, že jej beru za chudáka, který na doplatek nemá,“ uvedla v anonymním průzkumu lékárnice z nemocniční lékárny.

Lék se stejnou účinnou látkou a ve stejné formě
V jiných lékárnách mají ale opačnou zkušenost, pacienti se sami ptají po alternativách bez doplatku.

Výměna předepsaného léku v lékárně za levnější byla zavedena v lednu 2008. Pokud má lék, který lékař napsal na recept, levnější alternativu, měl by ji lékárník ze zákona pacientovi nabídnout. Podmínkou je, aby šlo o lék se stejnou účinnou látkou a ve stejné formě (tablety, kapky, čípky...). Výjimkou jsou některé skupiny léků, kde záměna není vhodná, jako třeba u moderních léků na deprese.

Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse je úspěch, že možnost záměny léku využije alespoň polovina pacientů. „Je to vysoké procento, kolik lidí se s tím sžilo. Problémy s tím nejsou,“ soudí Krebs.

Lékaři jsou proti
Průzkum ale zároveň potvrdil, že se záměna léku v lékárnách nelíbí lékařům. Ti proti systému záměny léku v lékárně měli výhrady od počátku. Nelíbilo se jim, že ztratí přehled o tom, co jejich pacienti vlastně užívají.

Podle průzkumu vadí záměna léku v lékárně 64 procentům lékařů. Naproti tomu 27 procentům lékařů nevadí a jen sedm procent dotázaných doktorů považuje záměnu předepsaného léku za levnější za dobrou věc.

Nejčastěji dotázaným lékařům na záměně vadilo to, že podle nich jiný lék nemusí pacientovi vyhovovat, může ho hůř snášet. Někteří upozorňovali i na to, že to pacienty mate. S tím podle Krebse musí lékárník počítat, když záměnu léku zvažuje. „U některých pacientů může být problém, že jsou zvyklí na barvu krabičky nebo tablet svého léku. I to může být důvod, proč lék nezaměnit,“ uznává Krebs.

Nedávno se začalo mluvit i o generické preskripci léků, kdy lékař na recept vůbec nepíše konkrétní název léku, ten vybere až lékárník. Zatím se ale nezavádí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.