Lidovky.cz

Jurásková 'chytračí', protikrizovým opatřením má pomoci očkování

Česko

  8:36
PRAHA - Tři mouchy jednou ranou, nebo fiasko. Ministerstvo zdravotnictví chce při hlasování poslanců spojit protikrizová opatření se zachováním poplatků a se zavedením očkování proti pneumokokům.
  Poplatky, ilustrační foto

Poplatky, ilustrační foto foto: Lidové noviny

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková zvolila novou taktiku, jak prosadit protikrizová opatření ve zdravotnictví. Když se jí nepodařilo vyjednat podporu levice, zkusí je prosadit přes její odpor.

K hlavním opatřením proti krizi připojí Jurásková hrazení dobrovolného očkování proti pneumokokům. V Senátu obojí zabalí do návrhu, který řeší poplatky. Tento pozměněný návrh pošle zpátky poslancům. Pokud pak ve sněmovně uspěje, připíše si tři úspěchy naráz. Zabrání zrušení regulačních poplatků, zavede hrazení očkování dětí proti pneumokokům a získá na zdravotní péči v krizi peníze navíc, což si stanovila jako svou prioritu.

To, že Senát tento plán schválí, je velmi pravděpodobné. Vše pak půjde ze Senátu v jednom návrhu. Poslanci budou moci buď schválit vše, nebo nic. Pokud protikrizová opatření neprojdou, a zrušení poplatků ano, bude dle Juráskové chybět ve zdravotnictví tolik peněz, že se bude omezovat péče o pacienty.

Ministerstvo zdravotnictví se netají tím, že očkování proti pneumokokům má přesvědčit váhavé poslance, aby s ním odsouhlasili i zachování poplatků. „Cena vakcíny pro rodiče je zhruba 8500 korun, jsme přesvědčeni, že na rozdíl od 30 korun poplatku to může být skutečná bariéra,“ říká náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Hrazené očkování proti pneumokokům už mělo být zavedeno dříve. Naposledy minulý týden se však sněmovna odmítla zabývat návrhem, ve kterém bylo. Další ustanovení zákona se totiž nelíbila ani levici, ani některým lidovcům.

Pneumokok způsobuje různá onemocnění od  zánětů středního ucha po zánět mozkových blan. Dnes mají vakcíny bezplatně děti s častými infekcemi. Hrazené očkování dětí proti pneumokokům doporučuje Česká vakcinologická společnost. Její předseda Roman Prymula není nadšený z toho, že se toto očkování stává politickým nástrojem k prosazení jiných změn. „Určitě to není šťastné, ale neovlivníme to,“ soudí Prymula.

Nový návrh protikrizových opatření označuje ministerstvo zdravotnictví za kompromisní. Není v něm například urychlené, avšak nižší zvýšení plateb státu za státní pojištěnce. To odmítala sociální demokracie.

Součástí balíčku naopak je například snížení cen a úhrad všech léků o 5 procent. Díky změnám lékové politiky se má ušetřit minimálně 2,5 miliardy v roce 2010. Další 2,5 miliardy za letošní a příští rok vyjednalo ministerstvo s pojišťovnami, dají je ze svých provozních fondů a z bonusů pro pojištěnce.

Celkový propad zdravotního pojištění se očekává v letech 2009 a 2010 kolem 24 miliard korun. Část mohou pojišťovny pokrýt z přebytků. V současnosti má zdravotnictví zhruba 240 miliard ročně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.