Lidovky.cz

Členové Berdychova gangu dostali 14, deset a šest let vězení

Česko

  9:14
PRAHA - Za účast na zločinech takzvaného Berdychova gangu z let 1999 až 2001 stráví Radek Trumpeš 14 let, Tomáš Půta deset let a Maroš Šulej šest let ve vězení. Davidu Berdychovi, který v minulosti dostal od soudů v součtu více než 15 let vězení, se naopak trest nezvýší. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud.

Uzavřel tak rozsáhlý proces s Berdychovým gangem, který několik let vedl středočeský krajský soud.

Vrchní soud dnes zamítl odvolání Berdycha, Trumpeše a Půty. Jedinou změnou je zařazení Šuleje do mírnějšího typu věznice - namísto zařízení s ostrahou si má trest odpykat ve věznici s dozorem. Šulej ovšem už asi tři roky pobývá ve vazbě, která se do trestu započítává. Podle jeho obhájkyně Lucie Kýčkové tak bude moci zhruba za rok žádat o podmínečné propuštění. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Berdycha uznal loni krajský soud vinným z účasti na devíti loupežích a jedné krádeži. Ještě před začátkem procesu s gangem si začal odpykávat sedmiletý trest z jiné kauzy. V jiné části procesu pak soud odečetl dobu, kterou strávil ve vězení, a uložil mu trest devět let a devět dní. Berdych tak měl tehdy před sebou přesně 15 let ve vězení. Krajský soud loni od uložení souhrnného trestu upustil. Nyní mu zbývá přes 12 let za mřížemi.

Trumpeš se podle verdiktu dopustil pěti loupeží a nedovoleného ozbrojování. V první části procesu dostal 13 let vězení za další zločiny, krajský soud mu loni trest navýšil o jeden rok. Půta dostal od krajského soudu za pět loupeží, jednu krádež a porušování domovní svobody desetiletý trest. Bývalému příslušníkovi slovenské policejní zásahové jednotky Šulejovi soud za pomoc k loupeži a krádež vyměřil šest let vězení.

Mezi loni odsouzenými byl i Jan Zelený. Dozorci jej ale v březnu našli mrtvého ve věznici v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích. Podle závěrů vyšetřování šlo o sebevraždu.

V této části procesu jde především o loupežná přepadení podnikatelů nebo kamionů. Ve většině případů se členové gangu podle spisu vydávali za policisty, když používali policejní uniformy nebo pozměněné policejní průkazy. Některým z obětí podle obžaloby způsobili vážná zranění.

Příkladem může být přepadení podnikatele z listopadu 2000. Pachatelé oblečení v policejních uniformách tehdy muže zastavili při fingované silniční kontrole poblíž Prahy. Muže spoutali a unesli na chatu jednoho z odsouzených. Ve sklepě pak brutálním násilím vymáhali z podnikatele peníze - připravili ho o 785.000 korun. Muž utrpěl mnohočetná poranění hlavy, těla, končetin a otřes mozku.

Další případy se ještě řeší
V rámci rozsáhlého procesu s gangem bylo odsouzeno více než 30 lidí. Jsou mezi nimi i bývalí elitní detektivové pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem Josef Opava a Petr Koňařík, kteří zločiny gangu kryli za podíl z loupeží.

Půta se Šulejem do loňského května pobývali v irské vazbě. Oba byli v roce 2006 zadrženi v Irsku na základě eurozatykače. Dublinský soud je loni vydal k trestnímu stíhání do Česka. Rozhodnutí se ale týkalo pouze skutků spjatých s Berdychovým gangem, kterými se zabýval středočeský krajský soud. Oba jsou podezřelí i z dalších zločinů.

V procesech se členy gangu již padlo několik rozsudků, další případy soudy ještě řeší. Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.