Lidovky.cz

Studentka udělala přijímačky na VŠ. Počítač ji ale vyřadil

Vzdělávání

  14:52
PRAHA - Hlásili jste se na VŠ a neuspěli jste. Možná to není vaše chyba. Studentce z Prahy málem zkazil život počítač.

Studenti (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dvaadvacetiletá Jana si podala přihlášku do navazujícího magisterského studia na jedné z fakult Univerzity Karlovy v Praze. Ačkoliv měla po přijímacích zkouškách dobrý pocit a v odpovědích se shodovala s kamarády, podle výsledků, které fakulta zveřejnila za několik dní, u zkoušky úplně propadla.

Jana se rozhodla bojovat. "Když jsem zjistila, že mám jen 19 bodů ze 100, nevěřila jsem vlastním očím," popisuje chvíle, kdy si prohlížela na internetu výsledky zkoušek. "Nejdřív jsem si myslela, že je to chyba. Když se počet bodů neměnil, začala jsem panikařit, že jsem se při zaškrtávání odpovědí do skórovacího listu třeba přehlédla o řádek," říká. "Byla jsem úplně vyřízená. Přemýšlela jsem, kam nastoupím do práce," dodává.

Nakonec se ale zoufalá Jana obrátila na studijní oddělení. Tam jí prý sice řekli, ať počká do července na písemnou zprávu o nepřijetí, záhy jí ale přišel e-mail o tom, že došlo zřejmě k chybě při zpracovávání výsledků počítačem. Z 19 bodů bylo rázem 58 a Janu do vybraného studijního oboru vzali.

Jakkoliv se bránit proti nepřijetí je přitom oficiálně možné až po obdržení písemného rozhodnutí děkana. "O zpracovávání výsledků testů nemáme žádné informace. Možné je podat žádost o přezkumné řízení," informovala Lidovky.cz pracovnice studijního oddělení. "Takových žádostí evidujeme několik set každý rok," říká mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. "Občas se objeví i případ, kdy uchazeč najde chybu ve zpracování výsledků," přiznává.

Průběh přijímacího řízení je však dokonale anonymní. Testy se místo jmény uchazečů označují čárovými kódy, odpovědi se zaškrtávají speciální tužkou do tzv. skórovacích listů. Zadání dohlížející pedagogové ihned likvidují, aby je studenti nevynesli ven, a výsledky strojově zpracovává soukromá firma. Vše proto, aby nešlo přijímací řízení záměrně zmanipulovat. Pokud si například uchazeč nejprve zaškrtá odpovědi do zadání a pak je chybně opíše do skórovacího listu, nikdy se na to nepřijde.

Fakt, že touha po zachování anonymity dělá přijímací řízení značně neprůhledným, dokládá i případ studentky Jany. 58 bodů, které získala, přesně stačilo na přijetí. Kolik se takových případů objeví ročně, se však lze jen dohadovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.