Lidovky.cz

Klaus připomněl, že i Husa ostře kritizovali z Paříže

Česko

  18:54
PRAHA - Určitou paralelu mezi francouzskou kritikou učení mistra Jana Husa a českého předsednictví našel dnes při připomínce výročí Husova upálení prezident Václav Klaus. V projevu na bohoslužbě připomínající výjimečnost osobnosti tohoto náboženského myslitele řekl, že jeden z nejostřejších názorů o učení mistra Jana Husa vyjádřil v patnáctém století kancléř pařížské univerzity Jean Gerson.

Fischer a Klaus v Betlémské kapli foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Letos z Paříže často zněla kritika půlročního předsednictví v EU, které skončilo poslední červnový den. "Trápí-li nás spory kolem letošního českého předsednictví Evropské unie a jeho kritika, zejména od francouzských médií a některých politiků, za zmínku stojí například i to, že jeden z nejostřejších textů o takzvaných Husových bludech sepsal v roce 1414, tedy rok před kostnickým koncilem, právě kancléř pařížské univerzity Jean Gerson," řekl Klaus v Betlémské kapli, kam na mši Církve československé husitské přišel i premiér Jan Fischer.

 Klaus v Betlémské kapli

Hlava státu uvedla, že v české historii nebylo mnoho osobností, které zanechaly podobně naléhavé poselství názorové pevnosti a síly jako Hus. Bránil svou pravdu bez ohledu na nepřátelství a odpor mocných světa, dodal.

"Tragický obraz kostnické hranice se stal zrcadlem, které minulým i současným generacím dovoluje porovnávat své činy a postoje s Husovým mravním apelem. V tomto srovnání jsme však jen málokdy obstáli. Obávám se, že to v míře vrchovité platí i pro dnešní dobu," zmínil Klaus. Podle něj lidem často připadá nerozumné a naivní mít svůj zdůvodněný názor, trvat na něm a nebát se jej hlásat.

Církev československá husitská, stejně jako evangelické církve, vyzdvihují Husův stálý zřetel k autoritě Bible, svobodu svědomí, ochotu držet se pravdy, nedogmatickou otevřenost a životní opravdovost. Hus, církevní reformátor a též tvůrce spisovné češtiny, kritizoval církevní praxi, požadoval návrat k chudé církvi. Za to na něj byla uvalena klatba. On své názory odmítl odvolat, proto byl rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici 6. července 1415 upálen.

Předchůdce současného papeže Benedikta XVI., Jan Pavel II., vyjádřil v roce 1999 nad Husovou smrtí lítost. Neznamená to však jeho plnou rehabilitaci.

Některé reformátorovy myšlenky považují katolíci dodnes za mylné.

Bohoslužby v Betlémské kapli, kde Hus kázal svoje učení, se zúčastnilo několik stovek lidí. Mnoho z nich přispělo do sbírky na zmírnění škod po povodních.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.