Lidovky.cz

Squateři dnes krátce obsadili vilu Milada, dva byli zadrženi

Česko

  10:32
PRAHA - Několik squaterů dnes v ranních hodinách vniklo do vily Milada, odkud je minulý týden vystěhovala bezpečnostní agentura. Cílem bylo údajně upozornit na údajné riziko demolice objektu. Podle policie byli dva squateři zadrženi a museli své jednání vysvětlovat.

Vyklízení squatu Milada provázejí potyčky squatterů a jejich příznivců s polic foto: ČTK

Squateři si také během prodlouženého víkendu nastěhovali věci do nového ubytování v Truhlářské ulici, bydlet tam ale nechtějí.

Do vily se jim podařilo vniknout i přesto, že správce objektu, Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV), nechal v minulých dnech vchod do vily a okna v přízemí zazdít. ÚIV chce podle mluvčí Bohumily Beranové nyní majetek nabídnout jiným státním organizacím. Pokud o něj nebudou mít zájem, nabídne jej ve veřejné soutěži.

Nejvíc by se nám asi líbilo, kdyby to připadlo Univerzitě Karlově, tvrdí. Škola má totiž v sousedství koleje a plánuje další rozvoj areálu. Chce tam například postavit nové sídlo Fakulty humanitních studií.

Dřívější plány počítaly i s dalšími kolejemi a novými sportovišti. ÚIV zároveň popřel, že by v současnosti plánoval vilu zbořit. Pozemek pod vilou pronajal, Beranová však odmítla říci komu a za kolik.

Squatteři z Milady mohou od minulého pátku bydlet ve třech bytech v Truhlářské ulici v centru města, které jim nabídl prostřednictvím ministra pro menšiny Michaela Kocába majitel domu Petr Svinka. Symbolické nájemné činí jednu korunu, squatteři si musejí jen platit elektřinu, vodu a plyn.

Někteří nájemníci domu mají podezření, že squatteři je mají z domu vystrnadit, aby jej mohl majitel přestavět a využít jinak než k nájemnímu bydlení.

Podle Kocábovy mluvčí a poradkyně Lejly Abbasové došlo ministrovi několik stížností od lidí, kteří by chtěli získat bydlení stejně jako squatteři. Je jich údajně méně než deset a jsou od "věčných rýpalů", kteří si stěžují na všechno a pořád. Kocábovu iniciativu kritizovali dříve politici z řad bývalé koalice i opozice.

Do bytů v Truhlářské si squatteři zatím jen nastěhovali věci. Jeden ze squatterů tisku řekl, že toto bydlení není adekvátní náhradou za Miladu. "Je to provizorní řešení. Prostor bude spíše zázemím pro naše aktivity," uvedl s tím, že požadují po státu nové prostory o srovnatelné velikosti a dostupnosti, jako byla Milada.

Poté, co byli squatteři z Milady vystěhováni, konalo se na jejich podporu už několik protestních akcí a demonstrací v Praze i v jiných městech.

Vyklizení squatu má ale i své příznivce, kteří na komunitním serveru Facebook založili skupinu, která má má přes 1200 členů.

Důvodem vystěhování byly údajně stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek. Vystěhování doprovázely potyčky s policií, tři policisté byli zraněni a čtyři squatteři zadrženi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.