Lidovky.cz

Věznice jsou přeplněné a hrozí kolaps, mohlo by se spát i v tělocvičnách

Česko

  11:53aktualizováno  12:44
OSTRAVA - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dnes novinářům řekla, že v České republice hrozí kolaps vězeňství. Ve věznicích je nyní 22 tisíc osob, tedy nejvíce od roku 2000. Dalších téměř 7 500 odsouzených přitom dosud do vězení nenastoupilo.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula (vpředu) a ředitel Vazební věznice Ostrava Jan Hlisník (vlevo) si prohlédli 8. července ostravskou věznici foto: ČTK

Pokud by nastoupila jen část těchto lidí a počet vězňů by měl stoupnout na 25.000, bude nutný krizový scénář, řekl generální ředitel Vězeňské služby (VS) ČR Luděk Kula.

V případě, že by se počet vězňů nadále zvyšoval, musely by se věznice podle Kuly odklonit od humanizace a navíc by se odsouzení museli ubytovávat i ve vězeňských prostorách, které pro to nejsou určeny, například v tělocvičnách. "Česká vězeňská služba na 25.000 vězňů není připravena," uvedl Kula.

Podle ministryně by situaci ve věznicích měl výrazně zlepšit projekt domácího vězení, který by se mohl spustit od počátku příštího roku.

"Projekt by měl být pro speciální skupinu obviněných nebo odsouzených pachatelů, kteří si budou vážit toho, že nebudou výkon trestu trávit za zdmi vězení, ale budou moci docházet do zaměstnání a budou se moci zúčastňovat života se svými rodinami," uvedla Kovářová.

V Česku je celkem 35 věznic, problémy s přeplněností jsou hlavně ve věznicích určených pro výkon trestu. "Všechny věznice, kde se vykonává výkon trestu, jsou na samé hranici přeplněnosti a některé z nich jsou přeplněné až na 130 procent. Pokud v současné době něco nepodnikneme, tak by mohlo dojít i ke kolapsu vězeňství," uvedla Kovářová.

V případě krizového scénáře by podle Kuly VS mohla například apelovat na vládu, aby jí povolila nepřijímat odsouzené do věznic, kde nejsou volné kapacity. "Zrušili bychom čtyři metry čtvereční na osobu a vrátili bychom se ke třem metrům. Zrušili bychom terapeutické a jiné místnosti, programy zacházení, které dneska velice dobře fungují, ať už s mladistvými nebo dospělými. Ze všech společenských místností by se vytvořily ubytovací části. Tělocvičny by se staly přechodným hromadným ubytováním vězňů," uvedl Kula. Podle něj by ale v takovém případě vzrostl počet pokusů o útěk i napadání zaměstnanců. "Byl by to velmi výrazný odklon od toho, co česká vězeňská služba budovala posledních deset let," poznamenal Kula.

Plánovaný projekt domácího vězení by měl fungovat s pomocí speciálních náramků monitorujících pohyb odsouzených. Současně bude těmto lidem v místě bydliště instalováno zařízení, které bude do centrálního snímače vysílat informace o pohybu této osoby. "Protože je to projekt finančně náročný, tak jsme vymysleli systém přenesení finanční zátěže na odsouzené," uvedla Kovářová.

Lidé by za každý den s náramkem na ruce zaplatili určitou sumu, která by ale byla nižší než za pobyt ve vazbě či výkonu trestu. Poplatek by mohl být kolem 4000 až 5000 korun měsíčně. Do projektu by mohlo být zapojeno až několik tisíc odsouzených. "Očekáváme, že by to skutečně vyřešilo problém českého vězeňství," dodal Kula.

Imrich Rusnyak, jenž si nyní odpykává trest ve Vazební věznici v Ostravě, dnes novinářům řekl, že je to ve věznici podobné jako na vojně. "Kdo se s tím nesmíří, je to pro něho takové dost deprimující," uvedl Rusnyak.

Domnívá se, že čím více je lidí na cele, tím hůře se snášejí. "Někteří to fakt zvládají hodně špatně. Vadí jim už jenom to prostředí a že nejsou s rodinou," dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.