Lidovky.cz

Cestující, které vyděsila policie, odškodnění nedostanou

Česko

  12:52
PRAHA - Drsnou příhodu zažili včera cestující autobusu z Rakovníka do Prahy. Ačkoli policie se samopaly pasažéry pořádně vyděsila a vyhnala je z autobusu, lidé žádné odškodnění nedostanou. Policie totiž má i na tak nezvyklý zásah právo.

Podle právníků, které Lidovky.cz oslovily, mají cestující sice teoretickou možnost odškodnění vymáhat, musí však prokázat konkrétní újmu, kterou jim policejní zásah způsobil. "To bývá u soudu velice těžké," říká Petra Kožnerová z pražské advokátní

Co si může policie 'půjčit'

Policie má ze zákona právo využít cizí věci, aby zachránila život, majetek, či splnila svůj úkol.

Co může požadovat?
* vozidlo
* žebřík
* mobilní telefon apod.

Kdy tak může učinit?
* v případě ohrožení života a zdraví
* při pronásledování pachatele
* v době povodní a jiných katastrof apod.

Pokud policie při zásahu vypůjčenou věc poškodí, nebo zničí, škodu majiteli uhradí.

kanceláře. "Vše musí být maximálně konkrétní. Člověk by musel například zmeškat uzavření důležité smlouvy," vysvětluje.

Cestující autobusu se podle ní mohou obrátit na advokátní kancelář či na některou z občanských poraden. "Pokud byli lidé en vyděšeni, pravděpodobně se ničeho nedomohou," říká.

Policie má totiž podle právníků na netradiční zásah právo. "Nejsem si ale jistá, jestli bylo použití autobusu přiměřené," dodává.

Fakt, že jde o neobvyklý případ, potvrzuje i mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta. "Policisté museli okamžitě jednat, a proto využili všech dostupných prostředků. Jestli se to někdy stalo i jinde, nevím," říká.

Policie při zásahu zadržela čtyři členy gangu, který mimo jiné vyloupil směnárnu na náměstí v Lokti na Sokolovsku. Další část skupiny pak chytla o několik hodin později v Praze na Jižní spojce.

Témata: policie, Praha, Rakovník
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.