Lidovky.cz

Policejní experti navrhují: Omezte poslancům imunitu

Česko

  7:18
PRAHA - Omezit poslancům imunitu navrhuje renomovaný státní institut. Důvodem je prorůstání organizovaného zločinu do politiky, státní správy, policie i justice.

Kubiceho zpráva. O prorůstání zločinu do státní správy mluvil už v roce 2006 před parlamentní komisí policista Jan Kubice foto: Stanislav PeškaČTK

Podle názorů expertů z elitních policejních útvarů proniká organizovaný zločin stále více do oblasti státní správy, policie, justice i politiky. Hlavy organizovaného zločinu podle nich navíc usilují o zneužití politiků na mezinárodní, celostátní i regionální úrovni.

Výzkum mezi detektivy prováděl renomovaný Institut pro kriminologii a sociální prevenci, který působí pod ministerstvem spravedlnosti. Ve své zprávě proto jako jeden z prostředků omezení působení organizovaných skupin autoři studie doporučují například omezení poslanecké imunity.

Institut pro kriminologii navrhuje

* omezení poslanecké imunity a zvýšení trestů pro veřejné činitele, kteří s organizovaným zločinem spolupracují
* posílit specializované odbory Státního zastupitelství
* zavést pro případy organizovaného zločinu speciální soudní řízení, která by řídili soudci s vyšší kvalifikací změny při přidělování veřejných zakázek.



"Nezbytným krokem je i další legislativní úprava korupce, přísnější úprava střetu zájmů, vyšší trestní sazba za organizované vydírání a vraždy, zřízení institutu korunního svědka i omezení poslanecké imunity," vyjmenovávají autoři zprávy svá doporučení.

Zpráva dále uvádí, že zvýšeny by měly být i tresty pro veřejné činitele, kteří s organizovaným zločinem spolupracují, "Trestní stíhání by mělo ze zákona znamenat pozastavení výkonu veřejné funkce, a to až do pravomocného skončení věci," navrhuje studie.

Státní zastupitelství by také mělo posílit specializované odbory. Pro případy organizovaného zločinu by se měla také zavést speciální soudní řízení, která by řídili soudci s vyšší kvalifikací.

Přestože již existují právní úpravy pro boj s organizovaným zločinem, například speciální zákon o ochraně svědků z roku 2001 nebo paragraf o legalizaci výtěžků z trestné činnosti (praní špinavých peněz), podle autorů studie bude nutné hledat cesty k dalšímu zvýšení účinnosti právních prostředků. "Přes trvalé diskuse o míře a o oprávněnosti jejich využívání se odposlechy jeví jako nezbytný nástroj pro odhalování a dokumentování činnosti organizovaného zločinu. Dalším prvkem organizovaného zločinu je to, že obžalovaní svou vinu většinou popírají a nesvědčí proti sobě navzájem," tvrdí Miroslav Scheinost a Simona Diblíková, autoři části zprávy zabývající se zločinným spolčením.

Otěže přebírají Češi
Studie zachytila rovněž zlom v trendu z posledních let, kdy organizovaný zločin ovládaly zejména cizinecké skupiny. "Organizovaný zločin v Česku již není doménou zahraničních zločineckých skupin. V minulosti bylo nebezpečí vzniku domácích forem organizovaného zločinu podceňováno a nebyla mu věnována dostatečná pozornost."

Zpočátku byl organizovaný zločin jednoznačně chápán jako importovaný zvenčí, především z Balkánu, zemí bývalého Sovětského svazu, Itálie, ale i Číny. Přitom již v minulosti byly případy jasně vykazující charakteristiku vícestupňové organizace práce u jednotlivých případů.

"Jako organizovaný zločin nebyly prezentovány ani souzeny například obchody s lehkými topnými oleji v první polovině devadesátých let. Škoda způsobená státu byla odhadována na 3,7 miliardy korun. V souvislosti s LTO bylo vyšetřováno 176 firem, spácháno bylo 13 vražd a pohřešováno bylo 17 lidí," poukazuje zpráva na jednu z nejznámějších aktivit tuzemského organizovaného zločinu.

Výhled do budoucnosti nevypadá příliš růžově. Během následujících let se podle expertů organizované zločinecké struktury pokusí legalizovat obrovské výnosy prostřednictvím legálního podnikání. Dá se očekávat ještě větší tunelování dotací ze státního rozpočtu a fondů EU. Odborníci očekávají i pokusy o rozšíření vlivu organizovaného zločinu pomocí snahy sponzorovat politické strany.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.