Lidovky.cz

Čech v Anglii zabil a okradl svého šéfa. Do českého vězení nechce

Česko

  15:09
PRAHA - Vladimír Brandejs, který byl loni v únoru spolu s Jiřím Motlem odsouzen v Británii k doživotnímu vězení za vraždu zaměstnavatele, stáhl svou žádost o výkon trestu v Česku. Tisku to dnes řekla soudkyně Danuše Slouková s tím, že ji o tom informovaly anglické úřady.

Vražda, policie, trestný čin foto: Shutterstock

Majitele stavební firmy Pavaize Iqbala ubili pachatelé paličkou a pánví v prosinci 2006 v jeho domě v anglickém Boltonu. Zatímco Motl účast na vraždě Iqbala vytrvale popíral, Brandejs se k vraždě přiznal. Motl tvrdil, že stál v době vraždy před domem.

Oba muži, kteří oběti ukradli 600 liber (asi 18.700 korun) a pozlacený mobilní telefon, po činu z Británie uprchli zpět do České republiky. Česká policie na britskou žádost oba uprchlíky po jejich zatčení vydala.

Brandejs chtěl původně zůstat v Británii. Několik měsíců poté, co si o výkon trestu v Česku požádal jeho spolupachatel Motl, zažádal si také.

Motl si podal žádost o výkon trestu v Česku již loni v létě, žádost Brandejse obdržel středočeský krajský soud letos na jaře. Žádostí Motla se již začal soud zabývat a v květnu uznal britský verdikt. Uznání britského rozsudku českým soudem je předpokladem pro to, aby mohl soud rozhodovat o samotné žádosti o výkon trestu v českém vězení.

Podle britského rozsudku může být Motl propuštěn po minimálně 28 letech strávených v žaláři a Brandejs po 17,5 roku. Britský list Manchester Evening News ale již dříve upozornil na to, že pokud by si chtěli trest odpykat v domovském státě, mohly by jim české soudy přísné rozsudky zmírnit.

Britský soudce Michael Henshell podle listu při vynášení rozsudku poukázal na mimořádnou brutalitu a na chladnokrevnou zradu slušného člověka, který svým vrahům nabídl přátelství a prokázal jim laskavost. K možnosti zmírnění trestu v Česku Henshell řekl, že české úřady by měly rozhodně přihlédnout k okolnostem zločinu.

Trestní sazba za vraždu je v Česku až 15 let vězení. Pokud se jí pachatel dopustí například s úmyslem obohatit se nebo ji spáchá zvlášť trýznivým nebo surovým způsobem, můžou mu soudy uložit i výjimečný trest, tedy až 25 let vězení, popřípadě doživotí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.