Lidovky.cz

Gynekolog kvůli případu novorozence kritizuje asistentky

Česko

  12:07
PRAHA - Chlapec, který se narodil v noci na čtvrtek doma v Praze 3, zůstává v kritickém stavu. Během porodu se mu zastavil krevní oběh. Ačkoliv každý druhý takový porod končí podle gynekologa Vladimíra Dvořáka v nemocnici, rodila matka doma na vlastní přání.

Novorozenec (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Podle přítomné porodní asistentky byl narozený chlapeček růžový, srdce mu bilo, ale nenadechl se. Přivolané záchranné službě se podařilo ho oživit a ve vážném stavu jej odvezla do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí.

"Stav je zhruba stejný, to znamená, že je nadále v kritickém stavu," řekl primář tamní pediatrie Vít Straňák. Dítě zůstává "na všech přístrojích, které existují". Bližší informace o jeho stavu, příčinách problémů a možných komplikacích s odkazem na ochranu osobních dat neuvedl.

Podle náměstka ředitele nemocnice Ladislava Krofty byl chlapec při přijetí podchlazený a pediatři u něj laboratorním vyšetřením zjistili známky těžké hypoxie, to znamená, že byl vystaven závažnému nedostatku kyslíku.


Matka rodila doma na vlastní přání. Stejně jako chlapce i ji odvezli záchranáři do podolské porodnice. Žena je v dobrém stavu, rodila potřetí, i její předchozí porod byl doma. Rodila za přítomnosti porodní asistentky.

"Problém je, že zatím nikdo neví, co se stalo a proč, takže se nedá posoudit, jestli se tomu dalo zabránit, kdyby se dítě narodilo v porodnici, nebo bylo nějaké jiné pochybení," řekla Zuzana Štromerová z Unie porodních asistentek. Asistentka, která u porodu byla, jí řekla, že miminko se narodilo růžové, srdíčko mu tlouklo normálně, ale nenadechlo se. Snažila se ho rozdýchat a přivolala záchranáře.

Podle Štromerové mohla být příčinou problémů vrozená neurologická vada, ta se podle ní většinou dopředu zjistit nedá. Žena neměla v těhotenství potíže a ultrazvuková vyšetření nic nezjistila.

Zákon rodit doma nezakazuje, ženy by ale měly zvážit rizika
Porody doma představují podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka zbytečné riziko. V případě komplikací mají rodička i dítě větší šanci na porodním sále.

Štromerová s tím nesouhlasí. Podle ní zemře dítě při porodu doma zcela výjimečně. Statistiky uvádějí do pěti dětí za rok. Ona nic takového ve své mnohaleté praxi nezažila. Ví o jediném případu, loni v únoru se novorozenci při plánovaném porodu doma v Praze-Kobylisích zastavilo srdce a později zemřel. Podle Štromerové měl těžkou neurologickou vadu, kterou ultrazvuk ani jiná vyšetření neodhalily.

"Ještě jsem neviděl živou ženu, která by chtěla rodit doma. Jsou to fanatičky, naprostá minorita, a pár porodních asistentek, které byly tak neschopné, že je vyhodili z porodnice," reagoval Dvořák.

Aktivistky podporující porod mimo porodnici spolu s porodními asistentkami demonstrovaly loni v říjnu před ministerstvem zdravotnictví. Odborná společnost porodních asistentek se od jejich požadavků distancovala.

Tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek řekl, že zákon nezakazuje ženám rodit doma. Měly by podle něj ale zvážit riziko pro sebe i pro dítě.

Aktivistky vybudovaly v Praze Porodní dům U čápa, nezískal ale oprávnění k vedení porodů. "Každý druhý porod doma končí v nemocnici. Místo aby aktivistky byly rády, že nejsou souzené, pořádají demonstrace," komentoval demonstraci Dvořák.

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docent Bohuslav Svoboda řekl, že soustředění porodů na specializovaná pracoviště výrazně zlepšilo péči. V Česku je proto jedna z nejnižších novorozeneckých úmrtností na světě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.