Lidovky.cz

Senát vyzývá Béma k zachování azylového domu v Praze 11

Česko

  14:39
PRAHA - Senátoři ze zahraničního výboru vyzvali pražského primátora Pavla Béma (ODS), aby se zasadil o zachování azylového domu v Praze 11, na jehož vybudování přispěli dárci z ciziny. Krok radnice Prahy 11, která se kvůli přebudování objektu na mateřskou školu rozhodla obyvatele azylového domu pro matky s dětmi vystěhovat, podle senátorů poškozuje pověst Česka v cizině.

Podle vedení města je iniciativa senátorů opožděná, v objektu už pracují dělníci a bývalí obyvatelé azylového domu mají náhradní bydlení.

Pokud nebude kvůli stavebním úpravám obnovení azylového domu možné, podle senátorů je třeba sdružení Společnou cestou, které dům provozovalo, "nabídnout rovnocennou náhradu, včetně finančního zajištění". Členové senátního výboru v čele s jeho předsedou Jiřím Dienstbierem (za ČSSD) to uvedli v dopise, jehož text poskytli ČTK. Podnětem byly mimo jiné protesty zahraničních dárců, kteří na projekt přispěli 25 miliony korun.

Praha 11 už dříve kritiku odmítla s tím, že peníze z ciziny dostal sousední kostel, který byl s azylovým domem spojen. Iniciativa senátorů nyní rozzlobila i radního hlavního města Jiřího Janečka. "Ten objekt byl rezervou pro školské zařízení. Většina ubytovací kapacity se nahradila, obyvatelům jsme poskytli byty," řekl ČTK. Podle něj se navíc už objekt přestavuje na mateřskou školu s kapacitou 100 míst, která začne fungovat v září.

Dům zrenovovalo a provozovalo občanské sdružení Společnou cestou, objekt bývalých jeslí mělo v pronájmu nejprve na deset let, poté na dobu neurčitou. Loni v listopadu dostalo od Prahy 11 výpověď. Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský už dříve rozhodnutí označil za správné.

"Je ekonomicky nesrovnatelně výhodnější stavebně upravit původní objekt předškolního zařízení v Donovalské ulici než budovat novou školu na zelené louce," uvedl.

Předseda sdružení Občané za svá práva Karel Berka již dříve uvedl, že jde o 20 bytů v azylovém domě v Donovalské ulici, které by radnice chtěla získat.

Podle Berky měla radnice tři roky na to, aby školku vybudovala jinde.

Přestavba azylového domu na školku by prý stála přes 19 milionů korun.

Vystěhování azylového domu v Donovalské ulici, který je propojen s evangelickým kostelem, předcházelo několik demonstrací, dvě petice, přísliby primátora Béma i intervence ministrů.

Ženám, které v azylovém domě bydlely, nabídly náhradní ubytování některé městské části i pražský magistrát, další rodiny skončily v jiných azylových domech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.