Lidovky.cz

Ne základnám zahajuje v Brdech kampaň před volbami

Česko

  17:14
JINCE - Odpůrci výstavby americké radarové základny v Česku se dnes vydali na protestní pochod Vojenským újezdem Brdy, kde by mělo zařízení stát. Svůj nesouhlas s přítomností cizí armády přišlo vyjádřit několik desítek lidí. S vlajkami a transparenty v rukou se pak vydali z Jinců na šestikilometrovou cestu k Záskalské přehradě.

Pochod Ne základnám Brdy - vlajek rozhodně nebylo málo foto: ČTK

Protestní pochod vojenským újezdem podruhé uspořádala Iniciativa Ne základnám. První pochod zorganizovala před dvěma roky.

Intenzivní protesty proti radaru a politické diskuse na toto téma v posledních měsících ustaly, protože nová americká vláda se k plánu svých předchůdců vybudovat součásti protiraketového štítu USA v Česku a Polsku staví velmi zdrženlivě. Projekt přehodnocuje mimo jiné i kvůli nynější ekonomické krizi.

"Chceme připomenout lidem, že otázka radaru ještě zdaleka není rozhodnuta.

Nerad bych se dožil toho, co jsem zažil v roce 2007, kdy druhý den po ustavení vlády byl vyhlášen záměr výstavby radaru u nás," řekl starosta Jinců Josef Hála (KSČM). Otázka radaru by se podle něj měla stát tématem nadcházejících parlamentních voleb. Jejich prostřednictvím by lidé mohli dát jasně najevo, zda radar v Česku chtějí nebo ne, když tuto možnost nedostali v referendu, dodal Hála.

"Je důležité protestovat neustále," konstatoval příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD). Je jedním ze zakladatelů Ligy starostů proti radaru, která však podobné protesty nepořádá. "Máme spoustu jiných starostí, nejsme schopni organizačně tyto akce zabezpečit," dodal Řihák.

Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček dnes řekl, že pochodem zahajují kampaň před předčasnými volbami. Její součástí budou i protestní jízdy autobusu Nezakládňáku. "Chtěli bychom také, aby během voleb v obcích byla po celé České republice vyhlášena místní referenda, uvedl Májíček.

Smlouvu o radaru podepsali před rokem tehdejší ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, parlament ji však dosud neratifikoval. Dokument stáhla ze sněmovny předchozí vláda Mirka Topolánka (ODS), když bylo jasné, že odpůrci základny, především z řad ČSSD a KSČM, by dokázali přehlasovat její stoupence, k nimž patřila zejména ODS.

Smlouvu prosazovala především ODS. Podle sociologických průzkumů byla proti vybudování radaru většina občanů. Podle plánů administrativy George Bushe měla v rámci protiraketového štítu vyrůst v Polsku základna s raketami a v Česku radar, který by je naváděl na cíl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.