Lidovky.cz

Politologové: KSČM a ČSSD se v programech liší jen minimálně

Evropa

  15:36
PRAHA - Programy, kterými sociální demokraté a komunisté oslovují voliče, se v drtivé většině překrývají. Nejvíce se liší v zahraniční politice, zejména v postojích k vojenským misím. Podle politologů je program KSČM také více populistický než program ČSSD. Nehrozilo jim zatím totiž, že by ho museli po volbách plnit, protože nebylo příliš pravděpodobné, že by s nimi chtěli sociální demokraté společně vládnout, řekl politolog Bohumil Doležal.

Předseda KSČM Vojtěch Filip s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Podle politologa Petra Justa jsou si obě strany nesporně v českém
politickém spektru programově nejbližší. Jejich vládnímu spojenectví ale brání historické, morální a etické důvody. Větší populismus komunistů přičítá tomu, že v posledních dvaceti letech nemuseli v praxi ukazovat, jak chtějí své sliby plnit.

Zatímco komunisté rozhodně odmítají jakékoliv zahraniční vojenské mise a hovoří o životě "v míru, bez vojenských paktů, cizích základen a válek", sociální demokraté se zapojením "armády do mezinárodních misí NATO a EU" souhlasí. Obě strany ale spojuje rozhodný odpor proti vojenské radarové základně, kterou chtějí USA vybudovat v Brdech.

Ve směřování domácí politiky se už ale většinou shodují nebo se liší jen v detailech. Příjmy nad 1,2 milionu korun ročně slibují sociální demokraté zdanit 38 a komunisté 40 procenty. Sociální demokraté chtějí zavést valorizaci minimální mzdy alespoň o 500 korun ročně. Komunisté ji chtějí postupně zvýšit až na 14.000 korun. Obě strany mají v programu přednostní vyplácení mezd zaměstnancům krachujících podniků.

KSČM slibuje zrušení poplatků ve zdravotnictví a za léky a bezplatné očkování dětí. Opatrnější sociální demokraté chtějí zrušit jen poplatky u lékaře, nikoli v nemocnicích, a rovněž v lékárnách. Zabránit privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven hodlají rovněž obě strany. Sociální demokraté ale chtějí podpořit i připojištění pro nadstandardní lékařskou péči.

Akademie věd ano, školné ne
Podporu slíbily obě strany Akademii věd, jíž nynější vláda naopak
naplánovala krácení dotace během příštích tří let téměř o 50 procent. Hospodářská krize nesmí podle ČSSD ovlivnit veřejné výdaje na výzkum a vývoj. Komunisté nabízejí zvýšení investic do vědy a nových technologií na tři procenta HDP, což znamená zvýšení zhruba na 110 miliard korun, navíc daňovou podporu moderním odvětvím. Tříprocentní výdaje veřejného i soukromého sektoru na výzkum a vývoj do roku 2010 byl také cíl Evropské
unie. Ukázal se ale jako nereálný.

Obě strany odmítají školné na veřejných či státních vysokých školách. ČSSD slibuje zvýšení platů ve školství a sociální stipendia, komunisté právo absolventů na první zaměstnání a prospěchová stipendia až 5000 korun měsíčně.

Mladým rodinám slibují ČSSD i KSČM výhodné novomanželské půjčky na bydlení a zařízení bytu. Sociální demokraté slibují obnovení společného zdanění příjmů manželů, vyšší daňové odpočty, zlepšení rodičovského příspěvku či přídavků na děti. Komunisté slibují mateřskou ve výši 14.000 korun, která by se vyplácela až do tří let věku dítěte, a podporu služeb pro rodiny.

I nájemníci si mají přijít na své. ČSSD jim slibuje sociální byty a KSČM státní podporu dostupného bydlení. Společné je ČSSD i KSČM zastavení privatizace významných odvětví, například
elektrárenské společnosti ČEZ, letiště, železnice, pošty či lesů. Sociální demokraté chtějí z výnosů společnosti ČEZ financovat 13. důchod, komunisté chtějí minimální důchod postupně zvýšit až na 10.000 korun.

Také majetková přiznání spojená s konfiskací či vysokým zdanění majetku neznámého původu, ochrana občanů před lichvou a nekontrolovanými exekucemi a ochrana zaměstnanců před krácením jejich práv, jsou sliby obou stran. Společné je ČSSD a KSČM úsilí o prosazení celostátního a krajského referenda o důležitých věcech. Dosud uváděly jako příklad vybudování radarové základny USA v Brdech

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.