Lidovky.cz

Diplomat Kmoníček je opět náměstkem ministra zahraničí

Česko

  13:49
PRAHA - Diplomat Hynek Kmoníček se stal po letech opět náměstkem ministra zahraničí. Bude mít na starosti právní, konzulární a aktuální politické otázky. Kmoníčka, který letos opustil velvyslanecký post v Indii, do funkce jmenoval ministr zahraničí Jan Kohout.

Diplomat Hynek Kmoníček. foto: Lidové noviny

Kmoníček se stal třetím náměstkem vedle dvojky české diplomacie Tomáše Pojara a náměstkyně Heleny Bambasové. Kohout naopak po svém letošním nástupu do funkce odvolal náměstka Tomáše Čermáka.

Na místo náměstka se Kmoníček vrací po deseti letech, v roce 1999 ho do této funkce jmenoval bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan. Také Kohout má k ČSSD blízko, nyní má kvůli svému angažmá v úřednické vládě pozastavené členství v této straně.

V roce 2001 se Kmoníček stal velvyslancem při OSN. V roce 2005 se dostal do veřejného konfliktu s tehdejším šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL). Velvyslanec se prý ke Svobodovi podle dřívějších informací nechoval loajálně, když nepostupoval podle instrukcí. Kmoníček to odmítl.

V Indii velvyslanec Kmoníček řešil například kauzu zadržení českých entomologů či nejnověji zatčení filmového producenta, který se zřejmě stal obětí podvodu.

Letos sedmačtyřicetiletý Kmoníček, odborník na arabskou a islámskou kulturu, zahájil kariéru diplomata v roce 1995. Ministerstvo zahraničí tehdy hledalo jazykově vybaveného odborníka pro mírový proces na Blízkém východě a Kmoníček plynně hovoří anglicky, rusky, arabsky i hebrejsky.

Nastoupil do odboru států Blízkého východu a severní Afriky. Působil i jako teritoriální rada pro země Perského zálivu a rada pro Izrael, Palestinu. Zastával také funkci vrchního ředitele sekce Ameriky, Asie a Afriky.

Kmoníček nepatří tak úplně mezi klasické státní úředníky. Na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích vystudoval hudební vědu. Až do roku 1990 se živil jako koncertní hráč na klasickou kytaru a loutnu a učil děti na kytaru na lidové škole umění. Mezi jeho hlavní hobby však patří také politika, jazyky a cizí země. V letech 1987 až 1991 vystudoval angličtinu a arabštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1993 dostal od Izraele nabídku stipendia na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.