Lidovky.cz

Žáčkův ústav tají záznamy o pádu komunistů v ČSSR

Česko

  6:00
PRAHA - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odmítá zpřístupnit důležité informace o pozadí 17. listopadu 1989. Jde o kopie dokumentů dvou parlamentních komisí, které ústav získal v Archivu Poslanecké sněmovny.

Ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher v prosinci 1989 symbolicky přestřihli ostnaté dráty na hranicích mezi ČSSR a NSR foto: ČTK, Archiv

V dokumentech tzv. Stankovy a tzv. Rumlovy komise, které se v letech 1989 až 1992 zabývaly okolnostmi pádu komunismu, lze přitom nalézt unikátní záznamy výpovědí nejvyšších představitelů komunistické moci, šéfů ministerstva vnitra a státní bezpečnosti i svědectví bývalých disidentů včetně Václava Havla. Podle oslovených odborníků a právníků tím Žáčkův ústav porušuje hned několik zákonů.

LN požádaly o zpřístupnění zmíněných dokumentů nejprve přímo sněmovní archiv. Reakce byla negativní, byť bývalé Federální shromáždění již v březnu 1992 uložilo svému předsednictvu, aby "v souladu s právními předpisy zpřístupnilo veřejnosti materiály, s nimiž pracovala komise 17. listopadu". Parlamentní archiváři se ohánějí třicetiletou lhůtou pro zpřístupňování archivních dokumentů a tím, že příslušný fond zatím nebyl inventarizován. Materiály prý dostali teprve před čtyřmi lety. Za tu dobu nedokázali fond uspořádat, ač není rozsáhlý. Na otázku, kdy budou dokumenty k dispozici, vedoucí archivu Poslanecké sněmovny Eva Růžková nedávno LN odpověděla: "My si myslíme, že to třeba snad stihneme do konce roku, ale když nám pořád někdo bude telefonovat, tak to bude trvat možná déle."

Další podrobnosti čtěte v pondělním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.