Lidovky.cz

Kovářová znovu otevře kauzu Čunek, chce zveřejnit celý spis

Česko

  11:00aktualizováno  13:06
PRAHA - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová znovu otevřela kauzu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Chce tak očistit justici. Kovářová řekla, že podá stížnost pro porušení zákona. Tu posoudí Nejvyšší soud. Ministryně bude zároveň usilovat o zveřejnění celého Čunkova spisu. Čunek toto rozhodnutí uvítal.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v Poslanecké sněmovně. foto: Michal Doležal, ČTK

"Myslím si, že kauza Čunek naprosto zásadním způsobem poškodila justici," uvedla Kovářová. Chce nyní udělat vše pro to, aby justiční jméno očistila. "Z těch dvou možností - nedělat nic, nebo být aktivní a spis poslat nezávislému soudu - jsem se rozhodla konat," dodala.

"Může to být jedině v pořádku. Podle mých zpráv to je hodnocení postupu nejvyšší státní zástupkyně (Renaty Vesecké)," řekl Čunek. Zopakoval, že se stal obětí hry o "politické potopení".

Kovářová si materiály o Čunkově kauze vyžádala na konci května od nejvyšší státní zástupkyně Vesecké. Ta jí předala písemnosti také k dalším mediálně známým případům. Ministryně si ke kauze bývalého lidoveckého vicepremiéra nechala zpracovat několik expertiz, odborníci se však podle ní ve svých závěrech úplně neshodovali. "Některé z expertiz našly pochybení," řekla Kovářová.

Kovářová uvedla, že stížnost podává ve prospěch i neprospěch stíhaného. Odmítla ale hovořit o tom, co konkrétně se jí na stíhání Čunka nelíbilo, aby nepředjímala rozhodnutí soudu. Ještě dnes však chce požádat Veseckou, aby "podnikla veškeré kroky vedoucí ke zveřejnění spisu". Spis se totiž podle ministryně nyní nachází na Nejvyšším státním zastupitelství. "Další kroky bude činit ona (Vesecká)," prohlásila Kovářová.

Odchod, návrat, odchod
Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Státní zástupce Arif Salichov však stíhání Čunka opakovaně zastavil s vysvětlením, že se trestný čin nestal.

Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, v lednu však znovu a za jiných okolností oznámil odchod.

Spory "justiční mafie"
Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob. Bývalá sekretářka lidoveckého expředsedy byla obviněna z křivé výpovědi, státní zastupitelství ale stíhání zastavilo. Špičky české justice podaly občanskoprávní žalobu kvůli výrokům bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové o justiční mafii.

Před kárným senátem se bude zodpovídat také místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera kvůli schůzkám s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou, jež měla kauzu původně na starosti.

Vývoj kolem údajné korupční kauzy lidoveckého expředsedy a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka

Polovina prosince 2006 - Deník Mladá fronta Dnes informoval o vyšetřování Čunka (od října 2006 senátor) pro podezření z korupce. Policie začala v listopadu Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Hlavní svědkyní v případu byla Čunkova někdejší sekretářka na radnici Marcela Urbanová.

7. února 2007 - Senát zbavil Čunka imunity, o dva dny později policie politika obvinila z přijetí úplatku.

27. dubna 2007 - Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy, začátkem června odebralo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) případ přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělilo ji státnímu zástupci Arifu Salichovovi do Jihlavy. Důvodem byla dle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba.

6. srpna 2007 - Salichov zastavil Čunkovo stíhání kvůli vadám v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích svědkyně Urbanové.

1. listopadu 2007 - Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo.

Čunek oznámil, že kvůli znovuotevření případu odejde z vlády, demisi podal 7. listopadu.

20. listopadu 2007 - Salichov podruhé zastavil Čunkovo stíhání kvůli údajnému úplatku. Rozhodnutí potvrdilo i NSZ.

Leden 2008 - Několik vysokých činitelů justice v čele s Veseckou podalo občanskoprávní žalobu na stínovou ministryni ČSSD Marii Benešovou kvůli jejím výrokům o "zákulisní justiční mafii", jež pronesla v souvislosti s Čunkovým případem. Středočeský krajský soud loni v červnu rozhodl, že se Benešová Vesecké a dalším omlouvat nemusí. Letos v březnu pražský vrchní soud verdikt soudce Vojtěcha Cepla mladšího zrušil a vrátil věc k novému projednání, v němž ale musí rozhodovat jiný soudce než Cepl.

2. dubna 2008 - Čunek se stal znovu členem vlády.

14. května 2008 - Čunek po půlročním váhání zveřejnil usnesení o zastavení svého trestního stíhání.

16. května 2008 - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) si na prověrku původu Čunkova majetku najal americkou detektivní kancelář Kroll.

Pokud by audit Čunkovy rodinné finance neobjasnil, chtěl na protest odejít z vlády.

5. června 2008 - Čunek vypovídal před olomouckým okresním soudem v kauze vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka. Podle státního zástupce poskytl Kudlík Čunkovi falešné alibi na dobu, kdy údajně vzal půlmilionový úplatek.

Kudlíka letos v červnu soud pravomocně zprostil obžaloby.

14. května 2008 - Přerovský soud se začal zabývat obžalobou zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka z podplácení a dalších trestných činů. Oba muži se údajně pokusili v únoru 2007 ovlivnit Urbanovou ve prospěch vicepremiéra. Kauza dosud neskončila, Vaškůj je na útěku.

13. června 2008 - Kriminalisté obvinili svědkyni v údajné korupční kauze Urbanovou z křivé výpovědi. Podle nich Urbanová lhala o okolnostech, za jakých Čunek jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 údajný půlmilionový úplatek.

13. července 2008 - Vicepremiér Martin Bursík (SZ) řekl, že Schwarzenbergův audit nepřinesl argumenty k tomu, aby žádal Čunkovo odvolání z vlády.

Schwarzenberg poté zveřejnil audit na svém webu. Premiér Topolánek potvrdil, že jeho kabinet neopustí ani Schwarzenberg ani Čunek. Podle Topolánka audit nepotvrdil podezření z korupce.

12. ledna 2009 - Čunek oznámil odchod z vlády, nikoli však v souvislosti s údajnou korupční kauzou.

17. srpna 2009 - Státní zástupkyně zastavila stíhání Urbanové obviněné z křivého svědectví v Čunkově údajné korupční aféře. Svědkyně vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně, sdělila ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Rozhodnutí není pravomocné.

18. srpna 2009 - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová oznámila, že v Čunkově údajné korupční kauze podá stížnost pro porušení zákona. Stížnost posoudí Nejvyšší soud. Ministryně bude zároveň usilovat o zveřejnění celého Čunkova spisu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.