Lidovky.cz

Želva bahenní se vrátí do volné přírody

Česko

  11:12
BRNO - Pozorovat želvu ve volné přírodě je dnes v Česku takřka nepředstavitelné. Želva bahenní se přitom zhruba do konce osmnáctého století vyskytovala na našem území poměrně často. Stejně hojně se vyskytovala ale i na talířích naších předků. Brněnská zoologická zahrada by se proto ve spolupráci s dalšími odborníky ráda pokusila o znovuobnovení želví populace ve volné přírodě.

Želva bahenní (Emys orbicularis). foto: Shutterstock

"Proč želva bahenní? Protože sem prostě patří," řekl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. "A na rozdíl od šelem, jejichž návratem do našich hor nejsou všichni nadšeni, nebo bobrů, by neškodné želvy nemusely nikomu vadit," objasnil Hovorka, proč padla volba na tento kriticky ohrožený druh.

Brněnská zahrada želvy bahenní sama sice nechová, ale vhodné jedince na založení většího chovu by se pokusila zřejmě získat z vídeňské zoo. Jejich další odchov by pak už nemusel být složitý. "Namnožit ale širší populaci vhodnou k vysazení do přírody je otázkou několika let. Želva není holub nebo králík, dospívá až v pozdějším věku. Nešlo by to tedy tak rychle, počítám deset patnáct let," upozornil Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny v Brně.

Snadné podle něj nebude ani vytypovat vhodná místa, kde by se želvy případně vysadily. "Jedna z mála prosperujících kolonií želv bahenních na jižní Moravě žije u jedné z Novomlýnských nádrží. I ta sem ale byla dovezena z delty Dunaje, takže nejde o tu úplně původní populaci," podotkl Zajíček.

Želva bahenní je jedinou původní želvou žijící na území České republiky. Málo se to ví, ale patřila k oblíbeným postním jídlům stejně jako ryby. "Jako ony totiž žije ve vodě, a tak si její maso mniši oblíbili," vysvětlil zoolog Bohumil Král. Želvy žijící volně brzy přestaly stačit, v některých jihočeských klášterech proto začali želvy dovážet ze sousedních zemí a chovat stejně jako králíky. Měli velmi propracované metody chovu. "Na pokosených loukách udělali bažiny, z nichž pak vykukovaly jen hromady tlející trávy. Do nich želvy kladly svá vejce," přiblížil Král.

Tento způsob chovu se držel zhruba do třicetileté války. Pak zanikl, obnovit se ho nepodařilo a želvy postupně mizely i z přírody. "V současnosti jich žije v tuzemsku skutečně minimum," doplnil Král.

Kvůli nekontrolovatelným vysazením se sice sem tam želvy bahenní objeví, ale jedná se o jinou populaci, než která tu původně žila. "Na její obnovení se budeme soustředit my," zdůraznil Král. Brněnští zoologové chtějí začít s přípravou projektu už letos na podzim.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.