Lidovky.cz

ODS chce stabilnější vlády. Navrhuje změnu volebního zákona

Česko

  16:59
PRAHA - Tři možné varianty nové podoby voleb do Poslanecké sněmovny zvažuje Občanská demokratická strana. Novinářům to dnes řekl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř s tím, že současný volební zákon nikdy neumožnil zformování stabilní vlády, a strana proto hodlá prosadit změnu volebního systému.

Petr Tluchoř foto: Lidové noviny

První dva směry úvah občanských demokratů počítají s větší či menší úpravou stávající ústavy, třetí oprašuje představu změny v rámci nynější ústavy, s níž přišla už poslední koaliční vláda.

100:100

Volby v roce 2006 dopadly patem 100:100 mezi levicí a pravicí, ODS a dvě menší koaliční strany nakonec vládly s křehkou, ne vždy jistou většinou.

Topolánkova poslední koaliční vláda byla příkladem nestabilního kabinetu, který nakonec na jaře padl i hlasy některých původně "svých" poslanců.

"Chceme prosadit změny, které by dokázaly zajistit základní podmínky pro odpovědnou politiku vládní koalice," vysvětlil dnes Tluchoř. Reforma volebního systému by podle něj měla vést k efektivnějšímu vytváření koaličních vlád a snížení jejich vydíratelnosti jednotlivými poslanci, ať už označovanými za "konstruktivní" nebo za "přeběhlíky".

První z možných variant by podle Tluchoře byla rozsáhlou změnou české ústavy s novým vybalancováním rolí a vzájemných vztahů Poslanecké sněmovny, Senátu i prezidenta.

Druhou možností je drobná ústavní změna posilující integrační funkci voleb a třetí je změna volebního zákona v rámci stávající ústavy. Tyto dvě varianty by podle Tluchoře počítaly i s bonusem pro vítěze voleb, například do deseti mandátů.

"Veřejnost je podle mne velmi zneklidněna, že od roku 1996 žijeme prakticky v permanentní vládní a politické krizi," podotkl k tomu místopředseda strany Ivan Langer.

Minulá vláda se o změnu pokoušela

Koaliční vláda vedená ODS se letos v únoru vydala po třetí z dnes Tluchořem jmenovaných cest. Podpořila tehdy takzvanou řeckou variantu změny volebního systému. Ten v prvním skrutiniu rozděluje mandáty v krajích srovnatelných co do počtu obyvatel a ve druhém rozděluje neobsazené mandáty, které připadnou celostátnímu vítězi.

Přes souhlas ve vládě se nakonec proti návrhu postavili tehdy koaliční lidovci i někteří "neposlušní" poslanci zvolení za ODS.

Lidovcům se nelíbilo, že návrh ve vyhrocené situaci může znamenat i desetiprocentní bonus pro vítěze, tedy 20 mandátů. Přikláněli se sice k tomu, aby byla dvě kola přepočítávání, volit ale chtěli podle stávajících krajů.

Lidovci také doporučovali, aby sněmovna změnila v zákoně počet poslanců z nynějších 200 na 199.

Bonusy pro vítěze voleb odmítli v lednu i sociální demokraté. Současný systém je podle nich spravedlivější, protože zajišťuje proporcionálnost zastoupení politických stran. ČSSD volala po jiné změně - zvýšení počtu volebních krajů ze 14 na 18 až 20 tak, aby se srovnala jejich velikost.

Změnu chtěli i zelení

Současný volební systém kritizovala po volbách v roce 2006 nejen ODS, ale také zelení. Stěžovali si hlavně na to, že volební metoda poškozuje malé strany. Na zisk jednoho křesla ve sněmovně totiž zelení v roce 2006 potřebovali více než dvakrát tolik hlasů než ODS a ČSSD.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.