Lidovky.cz

V kauze Setadiesel unikly od celníků citlivé informace

Česko

  10:57
LITVÍNOV - V průběhu vyšetřování lidí stíhaných kvůli údajným nelegálním obchodům s motorovou naftou litvínovské společnosti Setadiesel unikly podle deníku Práva citlivé informace z celních úřadů na Ústecku. Z informací vyplývá, že pachatelé zatím odhaleni nebyli.

Celní správa - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Deník připomíná, že před třemi roky zatkli celníci a policisté celé vedení firmy včetně ředitele Ladislava Mandíka, a to pro podezření z nelegálních obchodů s motorovou naftou. Možná ti samí lidé chtěli později Mandíkovi prodat informace, jež mohl využít k tomu, aby zachránil část mnohamilionového majetku firmy a aby si lépe připravil obhajobu pro trestní řízení, uvádí Právo.

List píše, že po propuštění Mandíka z vazby ho kontaktoval člověk, který mu předal seznam tří desítek vozidel firmy Setadiesel v hodnotě přes 44 milionů korun s tím, že celníci je chtějí nechat kvůli daňovému dluhu zabavit. "Naznačil, že by bylo vhodné vozidla nechat okamžitě převést na někoho jiného. Za tuto službu si řekl o osm milionů korun s tím, že se ještě ozve," řekl Mandík. Záležitost hned oznámil, protože nevěděl, zda se nejedná o provokaci s cílem znovu ho dostat do vazby.

Právo: Dokument pochází od celníků
Vyšetřování podle Práva ukázalo, že dokument pochází od celníků - odpovídal pracovní verzi seznamu motorových vozidel, který byl součástí rozhodnutí o zástavním právu. Viníka policie neodhalila a případ odložila s tím, že se sice stal trestný čin, ale nelze ho prokázat konkrétné osobě.

Vyšetřovatel dospěl podle Práva k závěru, že evidentně došlo k úniku dat z Celního úřadu v Mostě. Údajně tam přišli se seznamem do styku jen čtyři lidé a někdo z nich zřejmě dokument vynesl. "Celní úřad Most eliminoval možnost dalších úniků informací přijatým režimovým opatřením, spočívajícím v oběhu dokladů a zúžení okruhu pracovníků pracujících na tomto případu," řekl mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem Jiří Nejedlý.

Stejnou cestou jako seznam vozidel obdržel Mandík podle Práva i další choulostivý materiál - z oddělení pátrání a kontroly Celního ředitelství Ústí. Dokument popisuje zjištění včetně vyhodnocení telefonních odposlechů a dalších informací například o tom, že lidé zapletení do kauzy disponují rozsáhlým majetkem, mají osobní kontakty na politiky, státní úředníky, úředníky samosprávy, příslušníky policie a celní správu. Tento interní materiál celníků není součástí trestního spisu, alespoň ne té části, se kterou se může seznamovat advokát obviněného, upozorňuje Právo.

"Tato informace je pro nás zcela nová a je potřeba ji nejprve prověřit, popřípadě vyšetřit," reagoval mluvčí celníků. Firma Setadiesel se mimo jiné zabývala výrobou a prodejem minerálních olejů. V roce 2004 obdržela zvláštní povolení na přijímání a užívání výrobků osvobozených od spotřební daně. Uváděla, že chce na základě tohoto povolení vyrábět produkt s obchodním názvem změkčovač epoxidových pryskyřic (ZEP).

Zástupci společnosti ale podle ředitele celního odboru pátrání a dohledu Jiřího Treglera od počátku záměrně organizovali výrobu ZEP ve složení odpovídajícím požadavkům na motorovou naftu, která podléhá spotřební dani.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.