Lidovky.cz

Senátoři znovu posílají Lisabonskou smlouvu před Ústavní soud

Evropa

  12:44
BRNO - Skupina senátorů zejména z ODS se obrátila na Ústavní soud s prvním z podnětů souvisejících s Lisabonskou smlouvou. Označují mimo jiné za neústavní, aby parlament vyslovoval souhlas s dalším přenosem pravomocí na EU jinou než ústavní většinou.

Ústavní soud už jednou o Lisabonské smlouvě jednal. foto: Lidové noviny

Senátoři oznámili, že podání předchází jejich chystané žádosti o přezkum Lisabonské smlouvy jako celku. "Předpokládám, že tento materiál podáme přibližně do měsíce," řekl LN bezprostředně po předání listin senátor Jiří Oberfalzer.

Ačkoli nepožádali o přednostní projednání, senátoři očekávají, že se soud bude žádostí zabývat brzy. Současně si zástupci senátorů vyžádali přijetí u prezidenta Václava Klause, aby ho o svém postupu informovali.

Senátoři v padesátistránkovém dokumentu mimo jiné požadují zrušení části ustanovení zákonů o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a Senátu PČR, označovaného jako zákon o vázaném mandátu. Podle nich je neústavní, aby parlament vyslovoval souhlas s dalším přenosem pravomocí na evropskou úroveň jinou než ústavní většinou. Podle nich mění mezinárodní smlouvy, a proto musí být vysloven stejně silnou rozhodovací většinou, kterou byly tyto smlouvy schváleny.

Ať i soud řekne, že chce větší pravomoc, tvrdí

Senátoři kritizují i fakt, že by rozšíření evropských pravomocí mohlo nastat i pasivní cestou, pokud by parlament nevyjádřil v půlroční lhůtě své veto. Podle senátora Richarda Svobody senátoři chtějí, aby souhlas musel být aktivní a pokud ve lhůtě nepadne, vyjádřil by tak parlament nesouhlas. Podle něj má soud pozastavit proces ratifikace, dokud nebudou přijaty změny včetně novely zákona o Ústavním soudu, která by mu umožňovala kontrolu souladu jednotlivých kroků orgánů Evropské unie s Ústavou ČR.

Návrh i z klubu ODS podepsala jen polovina členů

Návrh podepsalo sedmnáct senátorů. Jsou jimi zástupci ODS, jedinou výjimkou je nezávislá Liana Janáčková. Z klubu ODS ji tedy podepsala necelá polovina senátorů. Pod listinou jsou jména  Milana Bureše, Pavla Čáslavy, Pavla Eyberta, Zdeňka Janalíka, Tomáše Jirsy, Jaroslava Kubery, Jana Nádvorníka, Jiřího Nedomy, Jiřího Oberfalzera, Petra Pakosty, Jiřího Pospíšila, Vlastimila Sehnala, Zdeňka Schwarze, Richarda Svobody, Tomáše Töpfera a Aleny Venhodové.

Smlouva zatím čeká na podpis Václava Klause

Lisabonská smlouva, která má reformovat fungování rozšířené Evropské unie, nyní v České republice čeká na podpis prezidenta. V květnu pro ni hlasovalo z přítomných 79 senátorů celkem 54, proti se vyslovilo 20 zákonodárců. Odpůrci smlouvy z řad ODS už tehdy ohlásili, že smlouvu znovu napadnou u Ústavního soudu. Ten už dříve zkoumal soulad části jejích ustanovení s ústavním pořádkem.

Klaus již dříve naznačil, že s podpisem vyčká až na výsledek opakovaného referenda o smlouvě v Irsku, které by mohlo být letos v říjnu. K tomu, aby reformní smlouva vešla v Evropské unii platnost, je totiž třeba mimo jiné ještě souhlasu Irska.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.