Lidovky.cz

Příplata do vězení nejde, proces v Rumunsku byl zkonstruovaný

Česko

  11:21
BRNO - Více než dvoudenní výslechy bez přestávek a bez jídla, vazba v chladné cele, ovlivňování svědků, ale i odměna vypsaná na jeho hlavu. Tak popisuje před našimi soudy podnikatel František Příplata proces, který absolvoval v Rumunsku. Brněnský soud mu nyní pomohl.

Příplata u brněnského soudu foto: ČTK

Příplatu v roce 2000 zadrželi a obvinili z vraždy rumunského odborového předáka. Rumunský soud měl jasno a udělil mu osm let vězení, brněnský krajský soud však dnes rozsudek po území republiky neuznal.

Příplata a jeho obhájce poukazovali především na porušování základních práv při procesu. Rumunská justice podle nich všemožně usilovala o Příplatovo odsouzení.

"Já jsem to, co tvrdí rumunské soudy, neudělal. Celý proces byl nespravedlivý," tvrdí Příplata. I státní zástupkyně se výjimečně shodla s obhajobou a rovněž žádala, aby soudce Jaromír Papírník rumunský rozsudek neuznal.

"Byly chvíle, kdy jsem se bál i o život. Ve věznici mi dozorce prozradil, že někdo vypsal odměnu za moji smrt. Někteří vězni se o to pokoušeli," řekl. Kromě toho se setkal s obstrukcemi u soudu. Příplata tvrdil, že neměl k dispozici dostatečně kvalifikovaného tlumočníka, a že mu tamní soudy nedovolovaly výslechy klíčových svědků. "Ti, které soud vyslechl, byli pod nátlakem," uvedl.

To potvrdil i Heřman Chromý, který v té době působil na českém velvyslanectví v Bukurešti. "Celý případ byl silně zpolitizovaný, bylo to těsně před volbami. Výkonná moc tam až příliš prosakovala do moci soudní, k případu se vyjadřoval i rumunský premiér," vypověděl Chromý u soudu. A podotkl, že v případu šlo především o peníze.

Příplata totiž jednal za Železárny Veselí, které v rumunském Iasi privatizovaly válcovnu Tepro. Český podnikatel podepisoval v roce 1998 kupní smlouvu za českou stranu. V rumunském závodě pak vypukly nepokoje a stávky kvůli propouštění. V roce 2000 byl zavražděn odborový předák Tepra a z přípravy jeho vraždy rumunská policie obvinila právě Příplatu. Ten tvrdí, že privatizace podniku byla v Rumunsku některým lidem trnem v oku a celý proces byl vykonstruovaný.

V roce 2005 jej rumunští soudci poslali na osm let za mříže. Za podivných okolností mu však byl nástup do výkonu trestu odložen a Příplata z Rumunska uprchl. Po dnešku je Příplata tedy volný alespoň v Česku a zůstává na svobodě.

"Jsem velmi rád, že to tak dopadlo," řekl. Stále však platí rumunský rozsudek i mezinárodní zatykač na jeho osobu, není ani vyloučeno, že soudy v České republice projednají jeho případ znovu. Příplata se nyní bude soudit i ve Štrasburku, kde bude požadovat očištění svého jména a vysoké odškodnění.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.