Lidovky.cz

Kandidát ODS si stěžuje kvůli odložení voleb u Ústavního soudu

Česko

  15:47aktualizováno  18:20
PRAHA - Pražský komunální politik, právník a kandidát ODS do Poslanecké sněmovny Ondřej Lněnička napadl ústavní stížností rozhodnutí Ústavního soudu předběžně odložit vyhlášení předčasných voleb.

Soudci Ústavního soudu foto: ČTK

Lněnička to sdělil ČTK s tím, že k předběžnému odkladu voleb kvůli ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka nebyl důvod, protože poslanec sám žádný odklad nepožadoval.Ústavní soud se ke stížnosti vyjádří v pondělí. "Zatím nejsem schopen říci, zda jsme již stížnost dostali. Dokument musí projít spisovnou a následně bude přidělen soudci - zpravodaji," uvedl mluvčí soudu Vlastimil Göttinger.

Poslanci si nemyslí, že by Ústavní soud kvůli Lněničkově stížnosti rychle změnil své rozhodnutí o odložení předčasných voleb. Vyplynulo to z dnešní ankety ČTK.  Soud vydal verdikt o odkladu voleb na základě dřívější stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka.

"Že bych si myslel, že teď Ústavní soud zasedne a řekne, že ruší své předchozí rozhodnutí, to si tedy nemyslím," řekl předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). Podle Bendy je ale asi dobře, že Lněnička poukazuje z druhé strany na "absurdnost a spornost výroku o pozastavení voleb".

Melčák ve stížnosti uvedl, že nemůže kvůli volbám dokončit čtyřleté poslanecké období. Lněnička naopak poukazuje na to, že jsou krácena jeho práva volit a být volen.

Podle poslance KSČM Stanislava Grospiče se Ústavní soud stížnosti bude zabývat, výsledek ale bude stejně jasný 10. září, kdy projedná Melčákovu stížnost. "Pokud to rozhodování Ústavního soudu ovlivní, tak až toho desátého," řekl Grospič.

Boj o demokracii vrcholí
Místopředsedkyně KDU-ČSL, poslankyně Michaela Šojdrová uvedla, že kdyby byla Melčákova stížnost bezpředmětná, soud by si nevzal lhůtu na její projednání. "Respektují právo Ústavního soudu se rozhodnout a respektuji právo podat ve věci stížnost," uvedla poslankyně. Lněničkův postup hodnotit nechtěla, také má podle ní právo podat stížnost. "Ale je to zbytečné, zbytečné, zbytečné. V této době tady se předhánět ústavními stížnostmi, tudy cesta nevede," dodala Šojdrová.

Podle místopředsedkyně ústavně právního výboru Evy Dundáčkové (ODS) je možné očekávat záplavu stížností. "Chovají-li se politické strany dlouhodobě sebedestrukčně, nemohou se tomu chaosu divit. Boj o demokracii vrcholí," komentovala situaci.

Podle poslance a rovněž místopředsedy ústavně právního výboru Zdeňka Jičínského (ČSSD) Ústavní soud překročil své pravomoci už tím, že se Melčákovou stížností zabýval. "Měl ji kategoricky odmítnout," zdůraznil.

Na otázku, zda se Lněnička nechce před volbami zviditelnit, Benda odpověděl, že každý dělá v předvolebním období kroky, aby na sebe upozornil. "Krok má jistý vtip. Upozorňuje na to, že rozhodnutí Ústavního soudu je sporné a tlačí jej na to, aby se podíval na věc z druhé strany," dodal Benda.

Politici doufají, že soud Melčákovu stížnost zamítne a volby se budou konat v původně plánovaném termínu začátkem října. Začali ale zároveň ústavní novelu, která má umožnit, aby prezident sněmovnu rozpustil potom, co by sami poslanci třípětinovou většinou odhlasovali, že jej o takový krok žádají. Tímto způsobem by se volby mohly konat zkraje listopadu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.