Lidovky.cz

Klaus se zasazuje za změnu pravomocí Ústavního soudu

Česko

  18:47aktualizováno  19:37
PRAHA - "Ústavní soud prohloubil politickou krizi. Blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," uvedl prezident Václav Klaus.

Václav Klaus foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Ústavní soud v den 16. výročí svého založení svým rozhodnutím vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v naší zemi. Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," uvedl Klaus v prohlášení..

Ústavní soudci dnes vůbec poprvé zrušili ústavní zákon, tedy normu nejvyšší právní síly. Rozhodli totiž, že nesplňuje základní znaky ústavního zákona. Například proto, že norma není obecná, ale má jednorázový účinek, navíc působí zpětně, což je nepřípustné. Zákon navíc nijak nemění ani nedoplňuje ústavu.

Ústavní soud dnes na návrh poslance Miloše Melčáka zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Předčasné volby tak budou později, pravděpodobně v listopadu. Dnešní výrok ÚS je průlomový. Ústavní soud poprvé zrušil normu, která je označovaná jako ústavní zákon. A stejnou kompetenci si přiznal i do budoucna.

Pochybnosti o rozhodnutí soudu dnes vyjádřil lídr ČSSD Jiří Paroubek, ačkoliv zároveň uvedl, že ho respektuje. Paroubek v první reakci řekl, že rozhodnutí ÚS podle jeho názoru odporuje druhému článku Ústavy o tom, že "veškerá moc patří lidu". Výrok soudu kritizoval také předseda komunistů Vojtěch Filip. "Zvítězilo právo poslance Melčáka nad právem občanů České republiky," řekl dnes novinářům.

Předseda ODS Mirek Topolánek dříve na ÚS apeloval, aby Melčákově stížnosti nevyhověl a umožnil konání předčasných voleb v původním termínu. Dnes řekl, že ODS rozhodnutí soudu respektuje. Politici by se podle něj nyní měli snažit najít nezpochybnitelné a trvalé východisko z ústavní krize.

Předsedové KDU-ČSL, zelených a TOP 09 dnešní výrok soudu ocenili.

Výsledek jednání ÚS přivítal například také místopředseda senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). "Já cítím samozřejmě obrovské zadostiučinění, já tím nejsem překvapen, já jsem si byl jist, že takhle Ústavní soud rozhodne," řekl ČTK. Pithart způsob zkrácení volebního období od počátku kritizoval a snažil se, aby ústavní stížnost podala skupina senátorů.

Předseda ÚS Pavel Rychetský se dnes v České televizi ohradil proti hrozbám, které zazněly ve sněmovně. Politici během úterní diskuse naznačovali, že by mohli změnit ústavu tak, aby ÚS nemohl v žádném případě posuzovat ústavní zákony. Takový zákaz by ale podle Rychetského rovněž byl protiústavní a porušoval by základní náležitosti právního státu, pokud by politici zároveň nevytvořili jiný orgán s pravomocí ústavní.

Vývoj událostí kolem předčasných voleb

1. září - Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny.

- Rozhodnutí soudu kritizoval prezident Klaus i řada politiků včetně šéfů ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka.

2. září - Plénum ÚS rozhodlo, že soud projedná zákon o zkrácení volebního období a jeho soulad s ústavním pořádkem veřejně 10. září.

- Prezident Klaus svolal schůzku předsedů šesti stran zastoupených ve sněmovně, premiéra a předsedů obou komor parlamentu. Po schůzce řekl, že experti politických stran co nejrychleji připraví variantu novely české ústavy, která umožní konání předčasných parlamentních voleb v původně plánovaném říjnovém termínu nebo co nejdříve poté.

- Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) řekl, že sněmovna projedná návrh na změnu ústavy zřejmě ve stavu legislativní nouze (mohl by být schválen už v prvním čtení).

- Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) uvedl, že Senát projedná ústavní novelu krátce po jejím přijetí dolní komorou.

- Právní experti politických stran oznámili, že předčasné parlamentní volby by se podle nich mohly konat počátkem listopadu, pokud bude trvalá změna ústavy hladce přijata.

- Předseda Státní volební komise a ministr vnitra Martin Pecina oznámil, že přípravy na říjnové předčasné volby budou pokračovat bez přerušení.

3. září - Prezident Klaus po setkání s předsedy obou komor parlamentu a premiérem Janem Fischerem řekl, že ústavní činitelé považují konání předčasných voleb v říjnovém termínu za veřejný zájem zásadního významu.

4. září - Pražský komunální politik, právník a kandidát ODS do sněmovny Ondřej Lněnička napadl rozhodnutí ÚS ústavní stížností.

6. září - Zástupci stran v týmu odborníků se neshodli na termínu předčasných voleb. ČSSD prosazuje změnu ústavy, která by umožnila jejich konání v termínu 9. a 10. října. Podle ostatních je takové opatření jednorázové a mohlo by být napadnutelné u ÚS.

- Předseda ODS Topolánek po schůzce předsedů šesti parlamentních stran a obou komor parlamentu řekl, že většina předsedů stran je pro trvalou ústavní změnu a volby na počátku listopadu, liší se však v detailech.

7. září - Lídři stran se dohodli, že otevřou ve sněmovně debatu nad trvalou ústavní změnou, která umožní rozpuštění sněmovny.

8. září - Sněmovna poslala do závěrečného schvalování novelu ústavy, která má umožnit rozpuštění dolní komory třípětinovou většinou poslanců. Prezident by jí musel vyhovět.

10. září - ÚS zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny.

Volby tak budou později, pravděpodobně v listopadu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.