Lidovky.cz

Pomník odbojářům půjde do starého skla

Česko

  16:51
BRNO - Pomník odbojářů, za který se však sami odbojáři stydí, skončí roztříštěný na střepy. Brněnskou radnici soudci přiblížili k okamžiku, kdy bude moci rozbít nepovedený skleněný monument, který původně aspiroval do Guinnessovy knihy rekordů.

Pomník tří odbojů měl být monumentem, mění se v hromadu střepů. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Magistrát po letitých soudních tahanicích dostane od autora, architekta Zdeňka Makovského, částku více než milion korun. LN to potvrdil přímo Makovský, víc se ale zatím vyjádřit nechce. Rozsudek totiž zatím nemá v ruce. "Nevím, jestli je to vítězství města či jeho prohra," poznamenal. Původně totiž radnice chtěla celé čtyři miliony, které za pomník dala.

Přesto mají na radnici rozhodnutí za své vítězství. Také oni ale čekají na rozsudek. "Ten ještě nemáme, ale podle mých informací bude muset autor ustoupit," poznamenal mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Pomník tří odbojů měl být monumentem, mění se v hromadu střepů.

Skleněný monument plánovali jeho autoři jako rekordně velkou skleněnou plastiku pod širým nebem. A politici kvaltovali, žádali, aby stála již v první den roku 2000. Skleněné desky, které slepené tvoří tři klíny symbolizující tři odboje, tak tvůrci díla lepili ještě před Vánocemi 1999. A sklo nevydrželo prudké změny teplot a popraskalo. I přes několikeré úpravy se pomník rozpadá, texty básníka Ludvíka Kundery jsou na některých místech nečitelné.

A stavba je svému okolí stále nebezpečnější. Leží u ní střepy, připomíná záchodky - a tak je plna stop po venčení psů a močení lidí v jejím okolí. Makovský ale část stavu připisuje i vandalům. "Nejvíce je postižená část věnovaná protikomunistickému odboji," připomíná. 

Odstranění ještě komplikuje problém s autorskými právy

Náměstek primátora Daniel Rychnovský tvrdí, že se chtějí s Makovským domluvit na posledním problému - autorských právech. Ta městu komplikují likvidaci pomníku, protože několik tun skla bez poškození přemístit nejde.

Makovský opakovaně tvrdil, že za vše může dodavatelská firma, která při práci nedodržela předepsaný postup. A připomíná, že radnice nereagovala vstřícně na jeho nabídky dalších oprav.

Urbanisté původně do malého parčíku na křižovatce rušných ulic Nové sady a Nádražní navrhovali obelisk, historikové zase například starou parní lokomotivu jako symbol prvního vlaku, který do Brna přijel v roce 1839. Magistrát prosadil pomník tří odbojů, na spočítání pietních aktů u něj ale stačí dítě předškolního věku. Nakonec radní u Justičního paláce v Rooseveltově ulici nechali předloni postavit za 1,5 milionu korun nový pomník. Pro jistotu z kovu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.