Lidovky.cz

Vatikán chce smlouvu s Českem prosadit v původním znění

Česko

  16:24
PRAHA/VATIKÁN - Vatikán nechce měnit vyjednaný text smlouvy s Českou republikou, kterou v roce 2003 odmítla ratifikovat česká sněmovna, a očekává nadále schválení dokumentu. Z politických stran současné znění smlouvy bez výhrad podporují lidovci a TOP 09, také podle ODS je ratifikace potřebná, ovšem za podmínky dokončení církevních restitucí. V ČSSD, Straně zelených a u komunistů se hovoří o nutnosti úpravy textu.

Papež Benedikt XVI.. foto: FILIPPO MONTEFORTEAFP

Diskusi o smlouvě oživí nadcházející návštěva papeže Benedikta XVI., budou o ní v sobotu hovořit premiér Jan Fischer a státní sekretář Vatikánu, kardinál Tarcisio Bertone. Sněmovna ji před šesti lety zamítla, protože usoudila, že není výhodná pro Česko a dává katolické církvi výsadní postavení. S tím ovšem Vatikán nesouhlasí a namítá, že podobné smlouvy uzavřel i s jinými státy.

"Sedm let jsme čekali, klidně můžeme ještě rok počkat. Ale to naznamená, že bychom se o ní (smlouvě) nezačali bavit už teď. Bude to určitě na jednání s předsedou vlády a představiteli ministerstva zahraničí, jakou cestu najít," řekl Marcel Šmejkal z vatikánského státního sekretariátu, který pro papeže a jeho doprovod připravoval podklady pro návštěvu Česka.

Podle Šmejkala je Vatikán se smlouvou spokojen a očekává nadále ratifikaci. "Čím dříve k ní dojde, tím určitě lépe," zdůraznil. Myslí si, že parlament by měl smlouvu možná ratifikovat předtím, než český stát vyřeší vyrovnání státu s církvemi.

Kardinál Miloslav Vlk přitom v srpnu v rádiu Impuls uvedl, že pokrok ve věci dosud neratifikované smlouvy může nastat až poté, co se vyřeší vztah státu a církví. "Sám osobně si myslím, že možná vykročit nejdříve k té ratifikaci by nemuselo být od věci," podotkl Šmejkal.

Lidovci a TOP 09 nemají se zněním smlouvy problém
KDU-ČSL a TOP 09 mají na dojednanou smlouvu stejný názor jako státní sekretariát, tedy vatikánská vláda. "KDU-ČSL podporuje ratifikaci smlouvy - a to v tom znění, jak byla dojednána vládou ČSSD pod vedením Miloše Zemana. Nejen proto, že to je věcně správně, ale i proto, že jsme k tomu vázáni dle mezinárodního práva - dokončit ratifikaci," uvedlo tiskové oddělení lidovců.

Podle lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga by případné nové znění textu smlouvu nezlepšilo. "Je samozřejmě pravda, že bez smlouvy můžeme přežít, nicméně se opět jednou sami vylučujeme ze společenství evropských států tím, že nejsme schopni tuto smlouvu konečně uzavřít a schválit," prohlásil Schwarzenberg.

Podle zelených by bylo schválení smlouvy prospěšné. "V minulosti vyjednaná smlouva je v zásadě dobrá, vyžadovala by podle nás menší korekce a chceme, aby před jejím schválením byly o stanovisko požádány i ostatní církve v ČR.

Jsme totiž přesvědčeni, že podmínky pro rozvoj a život církví musí být nastaveny spravedlivě a bez diskriminace," řekl předseda zelených Ondřej Liška.

ČSSD chce úpravu textu
Podle ODS je česko-vatikánská smlouva potřebná. "Nutnou podmínkou je ale právě dokončení církevních restitucí. ODS tedy přispěje k ratifikaci smlouvy s Vatikánem," uvedl sekretariát ODS. Také ČSSD soudí, že smlouva je nutná, nevylučuje však změny. "Od posledního projednání uplynulo mnoho času, je nutné nové zhodnocení a případná úprava," zdůraznil sociálnědemokratický poslanec František Bublan.

Komunisté si podle své mluvčí kladou otázku, zda je vůbec smlouva potřebná, protože jejím neschválením se prý nic mimořádného nestalo: "Schválení v současné podobě jsme již odmítli, jednání o novém textu se nebráníme".

Česko-vatikánskou smlouvu vláda a zástupci katolické církve vyjednali na konci devadesátých let, stále však neplatí. Upravuje vztah mezi českým státem a římskokatolickou a řeckokatolickou církví, neřeší financování církve.

Týká se hlavně působení v kultuře, školství, zdravotnictví, sociální oblasti a v oblasti působení ministerstva vnitra. Předpokládá například možnost zřizovat právnické osoby a církevní zařízení; počítá též s tím, že případná změna současného způsobu financování nenaruší při zavádění nového modelu ekonomické zabezpečení církve.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.