Lidovky.cz

Papeže čekalo až otevřené nepřátelství, píší zahraniční agentury

Česko

  10:11
PRAHA - Návštěvu papeže Benedikta XVI. v České republice zevrubně sledují i světové agentury. Připomínají, že Česko je převážně ateistickou zemí a všímají si i toho, že Vatikán a Praha stále nemají smlouvu o vzájemných vztazích.

První den návštěvy papeže v Česku. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Papež Benedikt vyzval Čechy, aby znovu objevili své křesťanské kořeny," shrnuje první ze tří dnů návštěvy Benedikta XVI. agentura Reuters.

Připomíná že během komunistického režimu byly v Česku potlačovány náboženské aktivity. "Méně než tři miliony z 10,5milionové populace se prohlašují za katolíky a jen málo z nich chodí pravidelně do kostela," napsala agentura Reuters.

Stejně jako ostatní světové agentury podotýká, že vztahy Prahy a Vatikánu kalí skutečnost, že Česko neratifikovalo smlouvu o vzájemných vztazích obou zemí a "politici odmítli návrhy, které by urovnaly požadavky na restituce církevního majetku zabraného komunisty".

Agentura AP soudí, že přes skupiny poutníků proudících do Prahy se hlavě katolické církve dostalo vlažného přijetí. "Nezdravily jej žádné zástupy, billboardy ani plakáty, a nedostal se dokonce ani na titulní stranu celostátního deníku Právo. Většina Čechů zřejmě posuzuje jeho výlet jako nevýznamný a někteří byli otevřeně nepřátelští," uvedla AP.

DPA podotýká, že papežova veřejná vystoupení provázel aplaus, a prezident Václav Klaus jej označil za jednu z vůdčích světových intelektuálních osobností. "Oficiálně ale nebyly na pořadu dne politicky ožehavé otázky jako dosud neúčinná smlouva o vztazích mezi Prahou a Svatým stolcem," napsala DPA.

Klaus odmítl smlouvu s Vatikánem

I rakouská APA podotýká, že Česko patří k oněm málo zemím Evropy, která dosud nemá smlouvu s Vatikánem o vzájemných vztazích. Dokument podepsaný v roce 2002 a ratifikovaný ve Vatikánu narazil v českém parlamentu. "Také Klaus, člen Církve československé husitské, tehdy prohlásil, že by smlouvu nepodepsal, protože dává katolické církvi přílišná privilegia," napsala APA.

Klaus v roce 2004 tehdejšímu ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi sdělil, že zamítnutý návrh by neschválil, neboť jej považoval za výhodnější pro Vatikán, později názor zmírnil. K Církvi československé husitské se český prezident hlásí.

Papežova návštěva v Česku přichází podle APA v době, kdy jsou vztahy Prahy a Vatikánu napjaté také kvůli nevyřešeným restitucím církevního majetku.

"Česko je považováno za nejateističtější zemi Evropy," podotýká APA na závěr. Francouzská AFP to popisuje slovy: "Země s dlouhou křesťanskou tradicí je nyní velmi silně sekularizována ... Většina Čechů (59 procent) o sobě prohlašuje, že je bez vyznání".

Americká AP si povšimla i pavouka putujícího po pontifikově rouchu a připomněla amerického prezidenta Baracka Obamu, který při rozhovoru pro televizi CNBC zabil mouchu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.