Lidovky.cz

Ústavní soud se brání, na setkání s diplomaty nevidí nic špatného

Česko

  15:08
BRNO - Ústavní soud se ohradil proti kritice nedávné schůzky předsedy soudu Pavla Rychetského s německým velvyslancem Johannesem Haindlem a proti spekulacím o tématu setkání v některých médiích.

Pavel Rychetský foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Soud se podle tiskového prohlášení nenechává nikým ovlivnit. Na setkání předsedy s diplomatem prý nelze spatřovat nic špatného, a to ani v době, kdy soud kvůli rozhodování o lisabonské smlouvě sleduje celá Evropa. Prohlášení soudu zveřejnil generální sekretář Tomáš Langášek.

Upozornil na to, že se schůzka konala ještě před podáním návrhu skupiny senátorů na opětovné přezkoumání lisabonské smlouvy. Důvod ke kritice by podle soudu ale nevyvstal ani v případě, kdyby se schůzka konala nyní, tedy po podání návrhu.

Prý nešlo o žádnou konspirativní schůzku
"Ústavní soud projednává a rozhoduje všechny návrhy, které mu jsou řádně předloženy, zcela nestranně a nezávisle na vnějších vlivech, výlučně z hlediska principů ochrany ústavnosti a základních principů demokratického právního státu, kterým se Česká republika snaží být," uvedl Langášek.

Setkání s Haindlem prý nebyla žádná konspirativní schůzka, soud o něm sám informoval na svých webových stránkách. Podle Langáška je přirozené, že nově nastupující velvyslanec sousední země požádá o přijetí u nejvyšších orgánů hostitelské země.

Nic špatného soud nevidí ani na tom, že přišla řeč i na celoevropsky významná rozhodnutí ústavních soudů v Česku a Německu, jež se týkala mimo jiné právě lisabonské smlouvy. "I kdyby měl být nový německý velvyslanec přijat předsedou Ústavního soudu až nyní, nebyl by žádný důvod, proč takové setkání odmítnout anebo proč při takové formální a oficiální schůzce zamlčovat fakt, že před Ústavním soudem běží tak významné řízení, jakým je v pořadí druhé řízení o souladu lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem," uvedl Langášek.

Schůzka zaskočila autory návrhu na přezkum
Schůzka podle některých médií zaskočila autory návrhu na přezkum lisabonské smlouvy. "Taková schůzka mi přijde přinejmenším zvláštní. Myslím, že mu (Rychetskému) něco takového nepřísluší," řekl například serveru Lidovky.cz senátor Petr Pakosta (ODS).

Ústavní soud zatím o návrhu na nový přezkum lisabonské smlouvy nerozhodl. Veřejné jednání by se mohlo konat přibližně do měsíce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.